המגרדה

שלום,

ההודעה של שבי על הקשיים בכנסת פתוחה גרמה לי לחשוב שוב על רעיון שהיה לי לגבי כל נושא הסקרייפינג.

אני יוצא משתי הנחות בסיס:

1. גירוד מידע מאתרים הוא המשימה הכי מייגעת בתחזוקת החשמביר. מעבר לרמה הנמוכה של אתרי הממשל בארץ באופן כללי, רובם בנויים בדוט נט שבהגדרה יוצרת אתרים קשים מאד לגירוד.

2. אנחנו פוגשים הרבה מתנדבים שיודעים לתכנת ורוצים לתרום, אבל מתקשים בגלל שהצטרפות לחשמבירים חדשים דורשת עקומת למידה מסוימת: הכרת בסיס קוד חדש ולפעמים גם סביבת פיתוח, ספריות ואפילו שפת תכנות שהם לא מכירים.

הרעיון שלי הוא להפריד את כל נושא הגירוד מהחשמבירים לאיזור משלו (״המגרדה״, עד שמישהו יביא שם פחות גרוע). סקריפטים קטנים, שהחשמביר מתקשר איתם ב REST/JSON, יכולים להיות כתובים בכל שפה, שיטפלו בהשגת מידע ספציפי ומוגדר.

למשל, במקרה של תב״ע פתוחה יהיה סקריפט שמקבל מספר גוש ומחזיר את התוכניות בגוש. כדי להקל על תחזוקה/שינויים בקוד הסקריפט יהיה פשוט ככל הניתן - לא יטפל ב caching, לא יבצע מיון או סינון של התוכניות וכו׳. כל מה שהוא יודע זה לקבל מספר גוש, לתרגם אותו ל request מתאים ולהוציא את המידע מה html שמתקבל. החשמביר אחראי לכל השאר.

יהיה סקריפט אחר שיודע להביא גושים לרשות, למשל. שני הסקריפטים הנ״ל לא מכירים אחד את השני, יכולים להיות כתובים בכלל בשפות שונות וכו׳, ברוח הגישה היוניקסית של הרבה כלים פשוטים שעושים דבר אחד בלבד.

אני מקווה שבמקרה זה נשיג שתי מטרות: נוכל לתת לחשמבירים להתעסק בניתוח והצגת המידע במקום בגירוד שלו, ונוכל לתת למתכנתים שרוצים לתרום דרך פשוטה ונגישה לסייע לסדנה באופן מיידי.

מה דעתכם?

1. רעיון מגניב.
  2. הייתי קורא לזה “פרוייקט פרמזן”, כי זו הגבינה שתמיד מגרדים וגם כי זה מעורר הקשרים חיוביים (טעים…) :smile:
  3. אם אתה לא אוהב את זה, אז מגרדת (קרי: magredet) ולא מגרדה הוא המונח בעברית תקנית.

הייתי מציע כשיפור לדחוף כל מה שגורד חזרה ל-github.

פרמזן זה גדול.
@OriHoch

פרמזן פתוח

@idoivri רעיון טוב :smile:

@udioron אתה מתכוון לשים את הנתונים עצמם בתור gist? אגב אחת האופציות היא להשתמש ב JS על GH Pages לצורך הסקריפטים (אמנם שובר את ענין מגוון השפות אבל כמעט כל מתכנת נגע ב JS באיזה שלב), כשהסדנא מצידה תחזיק פרוקסי על הירוקו או משהו דומה לטפל ב CORS.

אחלה רעיון.

הדרך להתחיל (לדעתי) היא שכל החשמבירים הגרדנים יפגשו ויספרו מה הם מגרדים
וכיצד.
כך נדע מה תחום הבעיה שאנחנו רוצים לפתור עם המערכת החדשה. לתחושתי זה לא יהיה
כל כך פשוט כפי שאתם מתארים פה.

אדם