מחפש כיוונים למחקר אקדמי בתחום מידע פתוח

שלום לכולם,

אני ליאון - בוגר תואר ראשון במערכות מידע ותואר שני בביואינפורמטיקה מהטכניון.
אני חושב על דוקטורט בתחום big data עם דגש על משהו שאפשר לממש על בעיה קיימת ולראות אימפקט מיידי.
תחום העיסוק העיקרי שלי הוא סטטיסטיקה, כריית נתונים ולמידת מכונה אבל אני פתוח להצעות מכל כיוון.
עולם המידע הפתוח קרוב לליבי והייתי שמח ללמוד מנסיונכם ולשמוע רעיונות לנושאים שיכולים להיות רלוונטיים למחקר.
באופן יותר ממוקד השאלות שלי הן:

• איזה מאגרי מידע יש לכם שאתם תקועים בניסיון לנתח אותם? מה הסיבות לתקיעה? האם יש שאלות מעניינות שהייתם רוצים להיות מסוגלים לענות עליהן באמצעות הנתונים?
  • האם יש שיתופי פעולה קיימים עם העולם האקדמי בארץ או בחו"ל? באיזה תחומים? הפניות לחוקרים/מחקרים ספציפיים יעזרו מאוד.
  • פינה חמה במיוחד שמורה אצלי לתחום החינוך ולכן אם יש רעיונות לפרויקטים מעניינים בתחום הייתי שמח לשמוע.

תודה וחג שמח,
ליאון

היי ליאון,

שתי הפניות מעניינות, אבל לא מישראל -

א. Datakind - ארגון שעושה ניתוח מידע מעניינים ל(ביג דאטה, סטטיסטיקה, הכל
הולך ) לארגוני חברה אזרחית - http://www.datakind.org יש להם כמה מקרים
מעניינים.
ב. הביביליוגרפיה של ה- Web Foundation בנושא מידע פתוח (יש שם אפילו כמה
מאמרים של קרין נהון…) http://bibliography.opendataresearch.org

בכלל, הקבוצה של ה- Open Data Research היא די פוריה, שווה להתחבר אליהם.

אני רק שאלה- למה אתה מתכוון באימפקט מיידי? שאלת התשומות במידע פתוח עדיין
משארה פתוחה, ומגדירים אותה בצורות שונות, אז למה אתה מתכוון בדיוק? אגב, לא
ראיתי אף פעם איפקט מיידי בתחום, אנחנו עובדים עם גופים ממשלתיים, הכל לוקח
הרבה זמן…

חג שמח,
מור

2015-04-05 16:21 GMT+01:00 Leon Anavy info@hasadna.org.il:

ובגלל שזה מעניין, הנה ה- Ted Talk של ג’ק פארווי - המייסד של Data Kind -

2015-04-05 16:36 GMT+01:00 Mor Rubinstein morchickit@gmail.com:

תודה על התגובה מור!
עברתי בקצרה על הקישורים ונראה שאצטרך להתעמק קצת יותר כדי להבין את הנעשה בעולם הזה.
אני מקווה שבמהלך השיטוטים אתקל בבעיות מעניינות שיוכלו להוות נקודת פתיחה עבורי.

לגבי השאלה שלך - כשכתבתי על אימפקט מיידי זה היה בהשוואה למחקר בתחומים רבים שלפעמים תוקף בעיה תאורטית בלבד וחסר בו מימד פרקטי. הכוונה שלי הייתה שמחקר תאורטי שנולד מתוך סט נתונים ספציפי ושאלות ספציפיות הוא כזה שיהיה אפשר להשתמש בתוצרים שלו.

חג שמח,
ליאון

שלום ליאון,
‘אצלנו’, משמע בתחום מדעי הרוח הדיגיטליים, אחד הנושאים החמים ביותר - בעיקר מבחינת הפוטנציאל שעוד לא מומש, הוא text re-use detection, תחום שכמובן יש לו המון מה ללמוד מחקר הגנום. זה תחום שאמנם פותח מסחרית בעיקר בשביל תוכנות שמזהות פלגיאטים, אבל עבור אנשי מדעי הרוח הוא מעניין יותר בשאלות של שאילה טקסטואלית, השפעה וכו’, ושם כבר מדובר באלגוריתמיקה קצת יותר מורכבת. אני יודעת שזה לא מה שרוב האנשים יזהו כבעל אימפקט, אבל אם זה בכל זאת יעניין אותך, אשמח להרחיב, וגם לקשר אותך לחוקרים רלוונטיים באקדמיה.
גם OCR בעברית הוא תחום מתפתח שתוקע לא מעט פרויקטים (ההאב הירושלמי הציץ ונפגע).
שלחתי לך כמה דוגמאות לתיבה הפרטית. לילה טוב,
סיני