רעיון למערכת הנגשת מכרזים פתוחה

הפוסט הזה של תומר אביטל גרם לי לחשוב שיש כאן הזדמנות לסדנא לעשות משהו די קליל, שיהווה שירות לציבור, יפתח מידע (כלומר ינגיש בצורה טובה בהרבה מהקיימת) לציבור, ויכול להוות לה מקור הכנסה - -

אתר שירכז מידע מכרזים של המדינה, ממש כמו הפרסומות בעיתון, בצורה מאורגנת - לפי הגוף המכריז, מועד הסיום, נושא המכרז, וחיפוש כללי. הרשויות יצטרכו לשלם (משהו כמו 1% ממה שהן משלמות לעיתון) על הפרסום, אבל יקבלו חשיפה גדולה, משתמשים יוכלו להגיש בקשות באמצעות האתר.

בשלב ראשון, אני חושב שבמקביל לבניית האתר שווה להמיר מספר מודעות למכרזים בעיתונים (כן, באמצעות סריקה מהעיתונים וביצוע ניתוח אוטומטי ו-crowdsourcing) כדי להראות שאנשים משתמשים בזה באינטרנט. ואז, כשניווכח שיש שימוש, נוכל לפנות למדינה ולחייב את הרשויות לפרסם באתר הזה מכרזים במקביל לעיתונים. הערך המוסף הכלכלי לציבור, ולרשויות, יצדיק את המחיר הזול. ולסדנא יהיה מקור הכנסה.

ועכשיו שניה של כמעט טכנולוגיה: לבנות משהו אתר כזה ב-django שיש לו מסד נתונים טוב, גם ייטיב עם הסדנא, שתוכל להנגיש מידע סטטיסטי על מכרזים, ולפרסם את המידע הזה עם API למפתחים, ואולי גם לאפשר לחברות לקבל מידע בצורה אקטיבית על מכרזים בתחומי אחריותן. זה יקדם נגישות מכרזים בארץ, לא? בהמשך אולי ניתן לחשוב על follow up - מי זכה בכל מכרז, וזה בכלל יהיה מגניב.

זה רק רעיון בינתיים, אבל הייתי מוכרח לתעד אותו ולשמוע דעות של אחרים, וכמובן אשמח לסייע למי שירצה להרימו. אחרי שאחזור מחו"ל…