נוהל בחירות באינטרנט

הי,

אשמח מאוד להערות ותיקונים על גבי הנוהל המוצע לפני העלאה לאישור בוועד.

תודה,
אדם

נראה מצוין ועונה על כל הדרישות בצורה פשוטה

אפשר אולי להרחיב קצת בקשר לתהליך שקורה במחשב של מנהל הבחירות, כי ייתכן ששם יש אפשרות לדליפת מידע במהלך התהליך וגם לאחר מכן. אפשר אולי לעשות את זה בשרת חדש מחשבון ענן חדש ייעודי לטובת זה.

תודה אורי -

האמת שכרגע התכנית שלי היתה לבצע את הניתוח על המחשב האישי שלי בשביל למנוע הפצה של המפתח הפרטי מעבר למינימום ההכרחי.

אני חושב שהדבר היחיד שחשוב זה למחוק את מפתח בתום ההצבעה - כל שאר המידע קיים בכל מקרה גם אצל וועדת הקלפי ולא שימושי יותר מדי ללא המפתח.

מה דעתך?

‪On Mon, Sep 14, 2020 at 9:33 AM ‫Ori Hoch דרך פורום הסדנא לידע ציבורי‬‎ info@hasadna.org.il wrote:‬

כן, נשמע שזה מספיק טוב. אין באמת גבול לכמה רחוק אפשר ללכת בשמירה על אבטחת מידע.

אם אתה רוצה דוגמה הכי קיצונית לאבטחת מידע של משהו דומה, ממליץ להקשיב לפרק הבא - https://www.wnycstudios.org/podcasts/radiolab/articles/ceremony

אפשר לראות דוגמא של המערכת בפועל? למשל אם יש דרך ללחוץ וחלונית שליחת המייל תיפתח ורק צריך ללחוץ לשלוח? והאם ניתן לשלוח את התעודה המזהה במייל נפרד? לדעתי אין סיבה לא לאפשר את זה, כי לפעמים להוסיף למייל גם טקסט וגם תמונה זה מסורבל וכו׳

היי, אני הגבתי גם בסדר היום שיותם העלה ואגיב גם כאן.
לפתוח את ההצבעה רק לאחר סוף האסיפה לא בא בחשבון, אי אפשר לדעת כמה זמן תימשך האסיפה ומה יהיו העיכובים, מי יודע לאן הדיונים יתקדמו ובסוף נגיע למצב שתיפתח ההצבעה רק ב-23:00 בלילה, זה סביר בעיני מישהו?
אני בכיף רואה איך הרבה אנשים שבאו להצביע יהיו מותשים מכל השיח (שיש ספק עד כמה הוא רלוונטי ו/או לגיטימי ועוד לפני הצבעה, כאשר יש רק לחברי הועד המכהן - שחלקם מתמודד בבחירות - אפשרות ביטוי) ויעזבו עוד לפני שתתחיל ההצבעה.
אם אתם רוצים להיות הוגנים, אז אני מציע בדיוק כמו באסיפה הפיזית שהייתה בשנה שעברה, לקיים את ההצבעה בתחילת האסיפה או לכל הפחות (לאחר הצגה קצרה של המתמודדים), לפתוח את ההצבעה בתחילת האסיפה ולסגור אותה שעתיים לאחר סיומה.

גל, אעלה דמו למערכת כשתהיה מוכנה (אולי היום, אולי מחר בבוקר). כרגע אין כוונה לשליחת מייל מתוך המערכת, אלא כל אחד באמצעות תוכנת המייל שלו ישלח מייל עם המידע המוצפן (קופי פייסט).

מנו (אני לא יודע אם זה שמך, סליחה) ההצבעה תמיד התקיימה לקראת סוף האסיפה, כך לפחות אני זוכר מעשר האסיפות בהן נכחתי (פלוס-מינוס). האסיפה היא המקום להתרשם מהמועמדים לוועד, לשמוע דעות של חברים אחרים ולקבל את ההחלטה. לא מבין איך אפשר לקיים הצבעה לפני ששמעת את המועמדים.

במהלך האסיפה יהיה לכל המועמדים לוועד זמן שווה להתבטא ולהישמע, בין אם הם כרגע בוועד המכהן או לא - בדיוק כמו בשנים הקודמות.

אכן שמי :slight_smile:
בבחירות האחרונות ההצבעה הייתה בהתחלה, זה זכור לי היטב. וגם אם ההצבעה באמת התקיימה לקראת סוף האסיפה בעבר - מה שהיה לאו דווקא חייב להיות מה שיהיה, הטענה שלי עדיין עומדת על כנה.
שוב אחזור על אותה נקודה, זה נראה סביר בעיני מישהו שהבחירות יתחילו בכ-23:00 בלילה?
וכמו שאמרתי, אני הכי בעד שהמועמדים יציגו את עצמם לפני הבחירות, אז בואו נעשה את זה בהתחלה. הצגת מועמדים, בחירות ואז לפתוח את האסיפה לדיונים. מה הבעיה בסדר יום שכזה? כפי שכבר אמרתי, לתת לחברי הועד להתדיין במשך שעות בזמן שלחברים חדשים יש דקות ספורות להציג את עצמם זה לא דמוקרטי ולא פייר.
יש בדיוק דרך אחת לקיים את סדר העניינים באסיפה בכדי לאפשר לבחירות להיות כמה שיותר דמוקרטיות. התנגדות לסדר יום שכזה מעלה תהיות.
מתייג את @yotammanor כדי לשמוע את דעתו.

אגב, אני באופן אישי מתנדב בסדנא כבר מעל שנתיים בפרויקט ANYWAY. אני חושב שגייסתי לסדנא לפחות עוד כ-10 מתנדבים בעצמי והדרכתי לפחות כ-20 מתדבים חדשים.

למה 23:00 בלילה? לא הבנתי…

אני תכננתי לילה לבן, נקריא פרקים מכל מיני ספרים עד עשר אחת עשרה בבוקר ככה, שיותר סבבה להצביע :wink:

אל תדאג מנו אני בטוח שימצא פיתרון. לא נראה לי שהם רציניים.

רק תזכורת קטנה - לאסיפת חברים יש גם חשיבות חוקית של אישור הדוחות הכספיים של העמותה, ולכן הם בדרך כלל ראשונים ומובאים להצבעה כי חייבים להצביע עליהם, כולל על הצבעה ליו"ר האסיפה שהוא בדרך כלל לא חבר ועד מנהל או צוות עמותה. יש מצב שזה הבחירות שאתה זוכר?

בשנים האחרונות היה תמיד הצגה של הדוחות הכספיים, סיכום שנה של המנכ"ל לקהילה ודוח של הועד המנהל לקהילה שאחריו היה תמיד שאלות ותשובות עם כל המועדמים לועד. יש השנה הרבה מועמדים לועד, כך שאני מניחה שכל השאלות והתשובות יקחו שעה וחצי במקרה הטוב גם ככה, גם אם נרצה לקצר…

אני חושבת שהצגה של מה קרה בקהילה זה דווקא דבר טוב לפני שמביאים להצבעה, כי זה נותן לאנשים יותר מידע על מה קרה ויותר הקשר על מה הם רוצים לשאול מועמדים לועד.

בשנים אחרות הבאנו גם לאסיפת החברים נושאים קהילתיים אחרים להחליט בהם, והשנה זה די פשוט, אז אני מנסה להבין למה הרוח הצינית על משהו שכן חשוב לחברים אחרים להבין ולדבר ולמה חוסר האמון על התהליך?

‪On Mon, Sep 14, 2020 at 5:42 PM ‫גל רייך דרך פורום הסדנא לידע ציבורי‬‎ info@hasadna.org.il wrote:‬

את מתבלבלת ביני לבין @Mano3.

לפתוח הצבעה בשעה 23:00 (במקרה הטוב) זו בדיחה גרועה, אני מסכים עם מנו. גם לאפשר הצבעה רק במשך שעתיים על מערכת שאנחנו לא יודעים כמה בעיות/אתגרים יהיו בתפעול שלה נשמע לי בעייתי (אולי אנשים יצטרכו תמיכה טכנית ויש רק אדם קריב אחד?).

אם יש רצון טוב ולא ניסיון לדכא את הדמוקרטיה וההצבעה אפשר להעביר את ההיכרות עם המועמדים ליום קודם, או להתחיל את הישיבה בחמש. אפשר גם לאפשר לאנשים להצביע בלי להכריח אותם לשמוע דיונים שאולי לא מעניינים אותם. אני בטוח שיש כאלה שכן, אבל גם בבחירות הכלליות במדינה את לא בודקת בכניסה לקלפי אם כולם ישבו מספיק שעות מול הטלויזיה.

יש אינסוף פתרונות לבעיה - השאלה היא האם מנסים לעודד הצבעה או לדכא הצבעה. כרגע, מדכאים הצבעה וגם לוקחים צ׳אנס שיהיו אנשים שלא יצליחו/יספיקו להצביע רק מטעמים טכניים מאוד. וזה חבל ומעציב.

תגידי מור, כשדורית הציגה בשנה שעברה 8-9 מחבריה כמועמדים לועד, כאלה שנבחרו ומכהנים היום, הזדעקת על ההשתלטות העוינת? אני פשוט לא זוכר.

• ולמה חוסר אמון על התהליך? כי את בעצמך פה מנסה לסייע לועד מכהן למצוא סעיפים תלושים מתחת לבלטות כדי לפסול עשרות מתנדבים יקרים מהפרויקט שלי, כי רק לך יש זכות להצביע מסתבר.

אני זוכר את כל מה שאמרת. כל זה קרה מיד אחרי שהייתה ההצבעה. אם זכרוני אינו מטעני, אני אפילו לא זוכר שהוצגו האנשים בשנה שעברה לפני שניתן היה להצביע. מה שאני כן זוכר, הוא שניתנו פתקי הצבעה עוד בהתחלה של האסיפה והייתי יכול להצביע וללכת גם בלי להקשיב בכלל למתרחש באסיפה.
למה זה צריך להיות שונה היום?
אני דווקא הולך לקראתך ואומר, בואו נציג את המועמדים קודם ואז נצביע, כדי שלפחות נהיה בטוחים שהמצביעים מכירים את המועמדים ולא רק מגיעים להצביע וללכת. אבל בחייך, להשאיר את המצביעים כל האסיפה עד השעות הקטנות של הלילה בשביל להצביע זה מגוחך. זכותו גם של מצביע להצביע גם בלי לשמוע מה הועד טוען שעשה במהלך השנה (בתור מתנדב שנתיים בסדנה, ההזדמנויות היחידות שיצא לי לשמוע על פועלו של הועד הוא מדברים שמרי סיפרה לי וזהו, לא הייתה נוכחות של הועד בפעילות היומיומית כלל. אם לועד היה כל כך הרבה לספר לנו, אז למה לא שמענו ממנו כלל במהלך השנה? במהלך הקורונה? או כפי שנאמר בכתובים “עכשיו באים?”)

לא הצלחת לשכנע אותי כלל שיש הצדקה לגיטימית לאחר את ההצבעה לשעה כל כך מאוחרת.
אני רק הולך ומשתכנע שכדי להתאים את עצמנו למה שהיה צריך שהליך ההצבעה יתקיים במקביל לאסיפה, החל מתחילתה ועד ל X זמן לאחר סופה.

מכיוון ששאלת, אף שלא בצורה היפה ביותר, אני אענה בצורה הכנה ביותר.

שנה שעברה הייתי בהריון מתקדם ועבדתי על פרוייקט גדול עם ממשלת קנדה שהסתיים לו באמצע חודש יוני. מכיוון ששני ההריונות הראשונים שלי נגמרו בעובר מת, החלטתי לקחת צעד אחורה מהסדנא כשהייתי בהריון כדי לא להכניס את עצמי ללחץ מיותר. לא הייתי נוכחת באסיפת החברים האחרונה, לא הצבעתי בה, ובקושי קראתי את הפורום אז. אם זה חטא לקחת צעד אחורה מהסדנא בגלל אירוע גדול בחיי סליחה על כך.

אבל, וזה אבל גדול, כששבי בזמנו הביאה אנשים להתמודד לועד הסדנא אני לא זוכרת שהבעת שום מחאה על כך, אף שהיית כבר עם ANYWAY בסדנא זמן מה. אני זוכרת ששנה אחרי ששבי הציעה מועמדים (וגם אז היא לא פקדה אף אחד מחוץ לסדנא להצביע להם), אני הצעתי את עצמי לתפקיד חברת וועד ואף הייתי בו שנה שלמה, שכן רציתי לשנות מבפנים. אני לא רואה שאתה מועמד להיות חבר ועד או ועדת ביקורת, אז אני מנסה להבין למה אתה כל כך מתגונן פה.

אני מעירה פה על הפתיל כי גם לי, כמוך, אכפת מהסדנא, וגם לי, בדיוק כמוך, אכפת שהעובדות יהיו מדוייקות. אני מעירה גם כי השקעתי הרבה זמן לפני שנתיים לכתוב הצעה על חברות, הצעה שדאגתי לעדכן את הסלאק בזמנו וגם היו אנשים מהסדנא שלא היו חברי שהגיבו עליו שכן הוא היה פתוח לכולם. מכיוון שהנושא האחרון מדבר בדיוק על מצב מי חברי הסדנא, נושא שעסקתי בו, אני מרגישה שאני יכולה לתרום. עצוב לי שלא נעשה עם ההצעה דבר על אף שהיא הועלתה באסיפה ודנו בה רבות. אני חושבת אבל שזה נושא שעדיין ראוי וכדאי שידברו עליו.

אם יש לך עוד אלו האשמות אלי, אשמח לשמוע ולדון בהן בפתיחות. אין לי מה להסתיר.

‪On Mon, Sep 14, 2020 at 6:18 PM ‫גל רייך דרך פורום הסדנא לידע ציבורי‬‎ info@hasadna.org.il wrote:‬

צר לי לשמוע על הטרגדיות שעברת, מכל הלב, באופן הכנה ביותר אני יכול להגיד לך שאני מבין לליבך וגם אני, כידוע, עברתי מוות של אדם קרוב. מקווה שאת לא חושבת שאני אומר זאת מהפה אל החוץ.

כשאמרתי שאני לא זוכר, התכוונתי לכך שאני לא זוכר. אני גם לא שולל ממך את המעורבות/זכות ההצבעה ולא מחפש לך בציציות מתי ואיפה היית ומה עשית. זאת לעומת העולה מהדברים שכתבת - שצריך לשלול את הזכות הזאת מהמתנדבים בפרויקט שלי.

לגבי שבי, כמו גם לגבי דורית (כפי שעניתי לה וכפי שציינתי בתשובה למושון ועוד), אין לי טענות אליהן כלל וכלל. לגבי שבי, אני לא זוכר, אבל לגבי דורית היא היתה מאה אחוז גלויה, מאה אחוז פיירית ואף עשתה טובה גדולה לסדנא כי פשוט אף אחד לא רצה להיות מועמד. זו אחת הסיבות שכן היה חשוב לי להעשיר את הגלריה הפעם - שתהיה לאנשים אפשרות בחירה וכן, גם למתנדבים שלי, שכל מי שהגיע למפגשי הסדנא ראה אותם שוצפים וגודשים את המקום. כל הטענה שלי היא שיתייחסו אליי בדיוק באותו האופן, שיגידו תודה שהצלחתי לשכנע אנשים ראויים להגיש מועמדות, ויחליטו בעצמם אם להצביע להם או לא, מבלי להאשים אותי בהאשמות חסרות פשר.

אני גם זוכר שהתמודדת לועד ואני גם זוכר שהצבעתי לך, ואגב, הייתי מצביע לך גם היום, וגם תומך בהצעה שלך למודל החברות כי זה יותר מראוי והוא גם עושה הרבה היגיון. אבל אי אפשר, וזה לא הוגן כלפי אף אחד, לאמץ רטרואקטיבית הליכים שלא עוגנו באופן מסודר בתקנון. זו לא המשימה היחידה שהועד הנוכחי לא התעכב עליה, ואני לא כל כך מבין מדוע כולם פה מתעקשים שהוא חייב להישאר בהרכבו המלא בכל מחיר.

בינתיים, ותקני אותי אם אני טועה, את שייכת לאלו שבכלל לא רוצים לבדוק את פנקס החברים שננעל לראשונה בהיסטוריה של הסדנא ולא מאפשר לקהילה לבחון בשקיפות את השמות, ואת סיבות ההרשמה שלהם. כרגע מהשמועות שאני ניזון מהן הועד מחליט לא לדון בכלל באישור חברים חדשים, בניגוד להזמנה של יותם להצטרף לעמותה ובניגוד לתקנון הסדנא. הוא יעשה כך גם בשנה הבאה. ובזאת שלאחריה. כי זה ועד נצחי. הוא ישאר כאן כל עוד נח לו. זו דמוקרטיה. בסוף גם באמת לא יבואו מועמדים חדשים. או מתנדבים חדשים. מושלם.

התעלמת משאלות אחרות שלי כמו למשל אם את סבורה שמנכ״ל פורום קהלת הוא חבר ועד שמקדם את ערכי הסדנא. אבל אני סולח לך, את לא האישיו פה. אני גם באמת שואל אותך, עם יד על הלב, מרשימת ה-300 הקדושה - כשאנחנו יודעים שבפועל פחות מ10 מהם הגיעו במשך השנים להצביע לועד - כמה ראויים יותר מהמתנדבים שלי? כמה?

היי גל,

נתחיל בזה שלא תקפתי אותך, לא אמרתי שום דבר לגבי מתנדבי ANYWAY ולא אמרתי גם שהם לא ראויים. גם לא אמרתי שאני אצביע לועד הנוכחי בכלל (ובכלל לא חשבתי להצביע לכולם שם אם אני צריכה להיות כנה, אבל לא שאלת אותי, הנחת). בקיצור, אל תכניס לי מילים לפה (או מילים לפוסט). אל תנסה להיות פה דמגוג על חשבוני.

דבר שני, פנקס החברים עדיין פתוח ואפשר לצפות בו, אני לא מבינה על מה אתה בכלל מדבר?

דבר שלישי, לא, אתה לעולם לא תבין מה זה לעבור הפלה. אתה פשוט לא תבין את זה כי אתה לעולם לא תעבור את זה כי אתה גבר, אז אל תנסה אותי פה בבקשה. אתה לא יודע בכלל כמה לכתוב את הדברים האלו בפורום ציבורי זה דבר מאוד קשה נפשית לעבור שוב וכמה אני בכלל נסערת שכתבתי אותם. ההתנהגות שלך ביממה האחרונה מראה שזה לא כנה בכלל. אתה לא יכול לכתוב על המקלדת מה שבא לך כי אתה מרגיש מותקף או כי השד יודע מה ולחשוב שאחר כך אני אמשיך להתייחס אליך אותו הדבר, זה לא עובד ככה, וצר לי מאוד שבמקום לכתוב דברים בצורה עניינית ולהניח שיש טוב באנשים אתה חוזר ומתקיף, כותב דברים שלא אמרתי, מניח שאני רוצה לעשות דבר כזה או אחר וכו’.

זה מזכיר לי גם שאולי זה הזמן לכתוב לסדנא Code of Conduct כדי שדברים כאלו לא יקרו בעתיד.

‪On Mon, Sep 14, 2020 at 9:01 PM ‫גל רייך דרך פורום הסדנא לידע ציבורי‬‎ info@hasadna.org.il wrote:‬

מור? נכון אני לעולם לא אבין, אז מה אני אמור להגיב לאינפורמציה שנידבת פה מלבד לרגשות האותנטיים שעלו בי כשקראתי אותם? מה היה נכון להגיד והאם היה עדיף להתעלם?

הפעם הראשונה שמישהו כתב ״הבעיה נפתרה - אתם צריכים לאשר את החברים 30 יום אחרי הבחירות״ היתה את. במחי יד פסלת את כל מתנדבי הפרויקט שלי על כל שנות תרומתם. עד לפני רגע עוד חשדתי שאת פועלת בתמימות. עכשיו אין לי ספק שלא.

הקישור הזה לפנקס הבוחרים הוא חדש. זו הפעם הראשונה שהוא עולה בפורום כלשהו. קלות הדעת שבה נפנפת בו מעוררת חשד כבד. מאוד. שאת מעורבת בתהליך הזה באופן מאוד לא תמים. אשמח שמישהו יפרסם את תאריך יצירת המסמך. אני בטוח שאף אחד לא יעלה פה צילום מסך של מתי הוא נוצר. זו בושה וחרפה. ואוו. איזו אכזבה. גועל נפש.

אין לי מה להסתיר, הוא נמצא בתיקיה הזו - https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B2JEcnbron2lYmIwYThkZTYtMTkyMy00YmExLWIxMzktY2Q1ZjNkMTE4MjBk שהיא פתוחה לכולם ונוצרה על ידי יובל ב- 2011.

אני עשיתי חיפוש עליה מהמייל האישי שלי, למרות שהיתה לי הרשאת כתיבה עליה בעבר כי הייתי רכזת קהילה של הסדנא, אבל זה היה מהמייל של הסדנא שלא ברשותי כעת. הייתה לי הרשאה גם לדרייב של הסדנא, בעבר, אבל זה עלה מאוד בקלות כי מצאתי במייל שלי מייל עם קישור לתיקיה הזו מהישיבה האחרונה שנכחתי בה ב-2018 וזה נשלח על ידי שבי.

פנקס החברים הזה נוצר ב- 10.9.2020, הנה צילום המסך.

אני עדיין לא מבינה למה אתה פרוניאידי לגבי זה, או לגבי כל התהליך, זה למעשה מחשיד יותר.

ולבסוף, הדרך הטובה ביותר להגיב על הפלה זה להגיד שזה קשה ושאין לך מושג מה זה אומר בתור גבר ותודה על זה שחלקתי כי זה לא קל. אצלי לפחות הפלה זה לא אובדן אדם כמו הטראומה שעובר הגוף. אני מבינה אבל שאין לך אבל אמפתיה ב-24 שעות האחרונות לכל מי שאומר משהו שאתה לא מסכים איתו, ואני מקווה שתעשה עם עצמך חשבון נפש הלילה ושמחר תחזור להיות אדם יותר מבין ומכיל.

‪On Mon, Sep 14, 2020 at 9:39 PM ‫גל רייך דרך פורום הסדנא לידע ציבורי‬‎ info@hasadna.org.il wrote:‬

Screenshot 2020-09-14 at 21.47.22.png

Screenshot 2020-09-14 at 21.46.11.png

סליחה שלא ידעתי מה ההקבלה הנכונה והתשובה המדויקת. אדע להבא. סליחה שהקבלתי לתחושה אישית שאת קצת מזלזלת בה, שהיא גם כאב שהגוף עובר. כי לא סבתא שלי מתה בשיבה טובה. אולי תקראי קצת ספרות ולא תגידי שטויות כאלה - כשאת מאשימה אותי בלא להבין כאב של אחרים.

הלאה. פנקס הבוחרים הזה נוצר לפני ארבעה ימים. אף אחד לא פירסם אותו למרות שאני, וקאשי, לא מפסיקים לפמפם פה שאין ספר פתוח. אל תעמידי פנים שהוא היה פה מאז ומתמיד.

:+1: מסכים, אני אוהב את זה של python, קצר ולעניין