פירסום קוד המקור של אתר מאגרי המידע הממשלתיים

אתר מאגרי המידע הממשלתיים https://data.gov.il/ מבוסס של CKAN שהוא תחת רשיון AGPL שמחייב פירסום קוד המקור של האתר + כל השינויים שהם ביצעו

אז הם פירסמו את הקוד שלו בעבר [1] [2] [3] [4]

אבל מאז הם עשו שינויים באתר ולא עידכנו את הקוד (בין השאר, עדכון גירסה הCKAN ועיצוב חדש)

מצ"ב תגובה שהם שלחו בעקבות פניה של @Gai_Zomer
Document.pdf (185 .6 ק״ב)

בתגובה הם אומרים שהם יפרסמו את הקוד של העיצוב החדש אבל גם מודים שיש שינויים נוספים שהם ביצעו אבל הם לא מוכנים לפרסם את הקוד שלהם (מסיבות שונות שאינן רלוונטיות, כי הרשיון AGPL דורש פירסום כל הקוד ללא תנאים…)

נראה שבלי מעקב שלנו על השינויים באתר ודרישות לפרסם קוד, זה גם לא יקרה בעתיד…

גם מפ"י ממשיכים לא לעדכן את הנתונים באתר data.gov.il בצורה סדירה. לאחרונה פרסמו שהם מעדכנים את הרשויות השונות וגם שתי חברות פרטיות!
newsletter/Documents/newslt12_jun2020/idkungush.pdf באתר של מפ"י
image

היי אורי, שמי רחל ואני מנהלת את תחום המידע הפתוח ברשות התקשוב.
בהמשך לפנייה של משרד מבקר המדינה, צוות דאטה גוב אכן עבד כדי להאיץ את פרסום הקוד המעודכן, ואנחנו שמחים לעדכן שהוא פורסם היום:

נשמח לקבל פידבק ולהמשיך את השיח עם הקהילה בנושא. בכל שאלה מוזמנים ליצור קשר איתי ועם תומר, מנהל פרויקט דאטה גוב במייל:

rachelra@digital.gov.il

tomers@digital.gov.il

שבוע טוב,
רחל

הי,

מעדכן שבוצעו שינויים נוספים באתר שאינם מופיעים בקוד המפורסם

(שלחתי כבר לפני כמה חודשים הודעה על כך אבל לא קיבלתי מענה…)

מצער מאוד שצריך לעקוב אחר השינויים בעצמנו בשביל שרשות התקשוב יעמדו בתנאי הרשיון…

וגם, יש PR פתוח על הקוד שלכם שעדיין לא קיבל מענה… https://github.com/CIOIL/DataGovIL/pull/2

הי, מעדכן שקיבלתי תגובות מתומר (מנהל פרויקט דאטה גוב) במייל לגבי הPR, לצערי מאוד קצרות ומאכזבות - למייל ששלחתי התגובה היא “נסגר (הPR)” ולPR התגובה היא “Fixed”

שתי התגובות לא ברורות ולא תואמות למציאות (הבעיה שבגינה פתחתי את הPR עדיין קיימת)

אז הם עשו fork פנימי. אולי הם הכניסו את השינוי ל- fork הפנימי בלבד ולזה הם קוראים fixed?

לדעתי הגישה של fork פנימי מאבדת הרבה מהערך של קוד פתוח, במיוחד שיש divergence ארוך בין הגרסאות. היא גם מנוגדת ל- AGPL כמובן.

בכל מקרה לדעתי הם צריכים לתקשר את המדיניות שלהם באופן ברור ולא לתת לנו לגלות את זה בעצמנו.

התיקון עצמו שעשיתי בPR, לא בוצע ולא מופיע באתר… אז זה לא רק הקוד שחסר אלא שהתיקון עצמו לא בוצע בכלל…

מסכים איתך שהם צריכים להבהיר למה הם מתכוונים כשהם אומרים fixed.

אולי הם הכניסו את השינוי ולא עשו deploy עדיין?
סתם מנחש…

הם ענו לPR ונראה שהם התעלמו לחלוטין מהשינויים שהצעתי ולא תיקנו אותם

כמו כן, הם מודים שם שכרגע יש אי-תאימות בין הקוד המפורסם ובין האתר עצמו ושהם לא מתכוונים לפרסם את הקוד של חלקים באתר (“מסיבות אדמיניסטרטיביות”)…

מאכזב מאוד, אך צפוי ותואם למענה שקיבלנו עד כה

לפי מה שאני מבין, הם מתייחסים ל- 2 חלקים של CKAN, כשהם משתמשים רק באחד ולא בשני. את השני הם החליפו בקוד מחוץ ל- CKAN.

לא ברור לי איפה הקו עובר בין החלקים, אבל נראה שאחד אחראי על ה- API והשני על האתר.

מעבר לשאלת התאימות עם רישיון AGPL, נראה שהם לא מקבלים ערך מהקהילה של הקוד הפתוח, אז מבחינתם זה רק טירחה לדאוג לשחרר קוד.

אולי דרך לקדם את העניין היא להראות שלקהילה יש מה לתרום להם בחזרה? אם יש לנו מומחים ב- CKAN אז אולי אפשר לעשות פגישה פעם בשבוע או שבועיים שבה הם מספרים על קשיים שיש להם עם CKAN ואנחנו מנסים לעזור?
לדוגמה, הם מנסים לשנות משהו ולא בטוחים איך, או שיש משהו שהם רוצים לעשות וכבר קיים לו קוד מוכן בגיטהאב.

הערך שהם מקבלים זה מוצר מוכן שהם בחרו להשתמש בו וצריך לעמוד בתנאי הרשיון שלו. מההיכרות שלי עם הרשיון הפיצול של חלקים זה ממש לא עומד בתנאי הרשיון, מדובר בסופו של דבר בבירור באתר אחד וכל הקוד של האתר צריך להיות משוחרר לפי תנאי הרשיון. לגבי לעזור להם בהתנדבות, אני כרגע לא זמין לכך…