נרמול התקציב לאורך השנים

ממשיך את הדיון מ סטטוס פיתוח הפרויקט:

הי דרור,

פידבק מעולה, תודה רבה.

אני חושב שהשלב הבא צריך להיות איסוף הנתונים עצמם.
הכנתי גליון נתונים (כאן) בו נכניס את מקדמי הנרמול השונים לכל שנה, כמו גם הסבר מתודולוגי לכל נרמול (אותו נציג באתר).
ככה גם נוכל להוסיף בקלות יחסית נרמולים נוספים בעתיד.

אם בא לך להתחיל לאסוף את הנתונים ולהוסיף אותם פנימה זה יהיה מעולה.

תודה,
אדם

@50stuck

ככל שידוע לי הנרמול של התקציב הוא מאוד מורכב על סף הבלתי אפשרי. הייתי מציע שמי שיובילו את זה יפתחו ויציגו תיאוריה לנירמול לפני שנעבוד על הטמעה או אפילו על איסוף נתונים.

אתם כבר מכירים את דעתי: זה לא התפקיד שלנו. כל מניפולציה על הנתונים הראשוניים (מניפולציה היא לא בהכרח פעולה שלילית) צריכה, אם בכלל, להיות תחת לשונית נפרדת לגמרי וברורה. אין תיאוריה אחת, מבוססת ככל שתהיה, שכולם יסכימו איתה.

that said, אפשר אולי להכניס כוכבית לכותרת “תקציב________הוא____שהוא_____% מהתקציב” שאומרת שהתקציב הכללי גדל ב-______%).

להתראות הערב :slight_smile:

לא בטוח שירדתי לסוף דעתכם בנוגע לעניין המהותי בו הצגת התקציב כאחוז מהתמ"ג היא יותר מניפולציה מהצגת התקציב מנורמל בשקלול האינפלציה, אבל מניח שנוכל לדבר על זה הערב.
מכל מקום, הכנסתי את נתוני התמ"ג וכו’ מאתר הלמ"ס (השנים 1995-2013 היו מנורמלות לפי מחירי 2010; 1992-1995 היו מנורמלות לפי מחירי 1995, אז לקחתי את המקדם של 1995 בשני הטפסים ובאמצעותו נרמלתי את 1992-1994 למחירי 2010).
את גודל האוכלוסיה חישבתי על בסיס התמ"ג לנפש (Sanity Check מול נתוני האוכלוסייה הרשמיים מראים שזה יוצא די סבבה, ונראה לי שכדאי לדבוק לנתון אחד של “גודל אוכלוסייה” לטובת נרמול כל הנתונים).

אני חושב שכל עוד מסכימים שאי אפשר לדבר על ״הנרמול הנכון״ של התקציב, אז יש בדיוק שתי אפשרויות:

• להציג את הנתונים בדיוק כפי שהם מופיעים בספרי התקציב, מה שיכול להיות קצת חסר ערך לפעמים (מיליון שקל ב-1992 לא שקולים למיליון שקל ב-2015)
  • להציג את כל הנרמולים האפשריים, עם הסברים על המשמעות של כל נרמול, מתי נכון להשתמש בו וכיו״ב.

עצם העובדה שאנחנו מציגים אפשרויות נרמול לא הופכת את זה לפרשנות של התקציב - במיוחד אם נאפשר מגוון מתודולוגיות ונסביר את המשמעות של כל אחת.

דיברתי על זה עם שאול אמסטרדמסקי. הוא ממש נגד כל מה שאינו נומינלי.
כשהעלתי בפניו את העניין של התקציב היחסי (אחוז ביחס לכלל התקציב) הוא אמר שאולי יש לזה מקום אבל צריך לשכלל את זה ללא כל מיני החזרי מיסים למיניהם. אני כאמור לא מבין בזה, אבל אולי שווה לשאול גם אותו.
הזמנתי אותו להתייחס לדיון הזה.