כנס eGov 2015

הייתי היום בכנס eGov, או בשמו: From eGOV to dGOV (מאלקטרוני לדיגיטלי… מה?)

בשורה טובה, אולי, היא ההבטחה של יאיר פרנק, ראש רשות התקשוב הממשלתי “אנחנו רוצים Open Source במשרדי הממשלה”, כמו כן, data.gov.il עובר ל-CKAN ויעלה בראשון לינואר.

כל הפאנלים היו טפיחות שכם עצמיות, על ביצועים בתחום הדיגיטל ותוכניות לשנה הבאה. למרות דגש מילולי על שימת האזרח במרכז, ואזכורים פה ושם על ממשקים פנים משרדיים לרוב שמאיצים את השירות לאזרח (שאפו, אין ספק), אבל לא דובר כמעט היכן האזרח נשאל מה הצרכים שלו, מתי נבדקו צווארי הבקבוק בשירות לאזרח. הכל דיבורים שרירותיים מזוית מבטו של מנהל השירות, “אנחנו יודעים מה האזרח צריך”.

לצערי, מלבד האזכור של יאיר פרנק על data.gov.il וקצת ממזרד התחבורה על ממשקים מול מפתחים, לא היה אזכור ממשרדי ממשל אחרים על API או ייצוא נתונים לקריאה ממוכנת.

ניגשתי לכמה מהאנשים לקבל תשובות לנושאים שהיו לי חשובים (מי שהצלחתי לתפוס בזמן…)
השגתי הבטחה לפגישה עם מנמ"ר משרד המשפטים על מנת לתאם גישה ישירה יותר לפרסומי הרשומות עבור פרויקט “ספר החוקים הפתוח” ואולי גם עבור תב"ע (ילקוט הפרסומים).

מנהל מפ"י טען שהבעיות שלהם לא תלויות בהן, לדבריו הוא היה שמח לא להצטרך לגבות תשלום עבור השירות ומבחינתו אין ספק שהמידע שייך לאזרח, אבל הוא מחוייב עקב תקציב מותנה בהכנסה.
קשור ל:

כן, הם רוצים open source אבל תנאי המכרז הם: חברה שקיימת לפחות 30 שנה, עם
משרדים בRedmond, ארה"ב…