מעקב נוכחות ח"כים במשכן הכנסת

אהלן אני חדש פה בגדול, אבל מתעניין מתמיד בשקיפות ציבורית (:

אני עקבתי לאחרונה קצת יותר אחרי “כנסת פתוחה” ותהיתי למה אין שם כלי המציג את נוכחות הח"כים במשכן בצורה נוחה וגמישה… (ראיתי שיש כביכול אפשרות לראות מס’ שעות נוכחות ממוצעות עבור ח"כ, אבל זה לא עובד). המידע מונגש ומפורסם בפומבי באתר הכנסת ואין בעיה לשתות אותו ולאגור אותו עצמאית (האתר מראה מי נוכח רק ברגע נתון, ולא היסטורית).

כלי מעקב נוכחות יכול להוסיף מאוד. התפלאתי לגלות בביקור שלי בכנסת לפני מס’ שבועות, שעל הנייר הח"כים נדרשים לנכוח במשכן רק 3 ימים בשבוע (אם אני לא טועה -שני-שלישי-רביעי, מתוכם: יום מליאה, יום של חצי-חצי מליאה וועדות, ויום של ועדות), ובפועל הם מחויבים לנכוח רק 2/3 מהזמן (כלומר יומיים בשבוע!). זאת אומרת - רק אם הם נוכחים פחות מיומיים בשבוע, הם נקנסים! (מדהים בעיני כמה נמוך הרף הנדרש. ואני אפילו לא בטוח איך הם סופרים את זה - בשעות או בימים? ואם בימים - אם ח"כ נכח במשך כשעה במשכן ביום מסוים, זה נחשב ליום שלם?).

בסופו של דבר אם שומרים את הדאטא הזה בעקביות לאורך זמן (נניח - תשאול של אתר הכנסת כל 10 דקות), אפשר להגיע לנתונים סטטיסטיים מאוד יפים שיכולים להעיד על רמת המחויבות של כל אחת מהח"כים והמפלגות למשכן. לא מספיק רק לשמור אותו, יהיה מגניב להוסיף כלי שמאפשר תשאול גמיש ותצוגה נוחה של המידע בגרפים שונים (כמעט משוכנע שיש dashboard חביבים שהם open-source, אבל אני לא מבין גדול).

כתבתי סקריפט ב-python שאוגר את המידע כל 10 דקות והרצתי אותו במשך שבוע כדי להתנסות. מצרף לכם את האקסל עם המידע שנצבר כדוגמא, וגם עם כמה גרפים (הם לא להיט, אין הרבה דאטא ולא השקעתי בויזואליזציה - בקיצור רק להמחשה בסיסית).

יש עניין להוסיף משהו כזה ל"כנסת פתוחה"?

רן

דוגמאות לשאילתות מעניינות שיניבו גרפים מגניבים ומעניינים:
- כלל הכנסת - כמה ח"כים נוכחים במשכן בכל רגע נתון בממוצע (אפשר לפלג ע"פ יום בשבוע, ע"פ שעה וכו’. למשל - כמה ח"כים נוכחים בממוצע בשעה 14:00? אפשר גם להראות את זה בפילוג למפלגות). בנוסף - נוכחות על ציר זמן.
- ברמת הח"כ - כמה שעות נוכחות בממוצע בכל יום בשבוע (למשל - כמה שעות נוכח בממוצע אופיר אקוניס בימי שני? שלישי? רביעי?). בנוסף - נוכחות על ציר זמן.
- ברמת הסיעה/מפלגה - נוכחות ממוצעת בכל רגע נתון (אפשר לפלג ע"פ יום בשבוע, ע"פ שעה וכו’. למשל - כמה ח"כים של “המחנה הציוני” נוכחים בממוצע בכל יום בשבוע?). בנוסף - נוכחות על ציר זמן.
- ברמת השעה - אילו ח"כים נכחו בנקודת זמן מסוימת (מזינים תאריך ושעה ומקבלים רשימה)

נשמע מעניין!
מה אתם חושבים?
@daonb @OriHoch

סתכלו כאן http://knessetrollcall.com/

הבעיה (פעם אחרונה שבדקתי) היא שהייצוג באתר הכנסת איננו מייצג, בעיקר לגבי המליאה. נוכחות חכים במשכן איננה נוכחות בוועדות או במליאה. יכול מאוד להיות שהח"כ הנכבד יושב בלשכתו ולא הולך לישיבת הוועדה או המליאה בה עליו להיות נוכח. בעבר בדקתי את הדברים האלה ידנית :disappointed:… זה היה מאוד לא פשוט, וממש ברכתי על הבחירות בדצמבר…
אני לא אומר שזה לא היה מעניין…כבן אדם מודע לתהליכים שקורים שם ומתעניין בהם שמעתי כל מילה בשמחה, אבל עדיין אין לי משאבי זמן בלתי מוגבלים, אז בסופו של דבר נאלצתי להשהות את זה…

חבל שבמאה ה21 דברים כאלה צריכים להיעשות ידנית. הציבור צריך לדעת היכן יושבים נבחרי הציבור. למיטב זכרוני, דיברנו על זה בזמנו מול הכנסת ואף נשלח דף סיכום ההבנות עמם בגוגל דרייב (מחקתי אותו בעווני לפני כמה חודשים). האם משהו מתקדם באפיק הזה?

2 דברים:

• בקשר לאתר שהבאת טל, לדעתי זה לא מספק. זה נחמד שיש מישהו שאוגר את הדאטא (מעניין אותי כמה זמן האתר הזה רץ), אבל ההצגה שלו ויכולת התשאול שלו מוגבלים - אתה בגדול מקבל רק 3 נתונים מספריים ברמת הח"כ/מפלגה (שעות היום, שעות השבוע, שעות החודש). אם אני רוצה לראות איזה ח"כים נכחו בתאריך מסוים - אני לא יכול (נניח אני חוקר התנהלות של ח"כ סביב סוגייה מסויימת ויש זמנים ספציפיים שמעניינים אותי). אם אני רוצה לראות כמה ח"כים נמצאים בדר"כ במשכן ביום שני בשעה 18:00 (אפיון שגרת עבודה בכנסת, כדי להשוות אח"כ כל ח"כ לסטנדרט הממוצע) - אני לא יכול. אם אני רוצה לראות היקף נוכחות ברמת מפלגה לאורך זמן, ולהשוות מול היקף נוכחות של מפלגה אחרת (2 עקומות בצבעים שונים על גרף) - שוב, אני לא יכול. חסרה לי תצוגה גראפית ולא רק מספרית (זה הרבה יותר ויזואלי ומומחש לראות גרף ועולה יורד, מאשר מספר יבש). לצערי אני לא מבין גדול בכלים הווביים שמאפשרים זאת (אני רק יודע לצייר גרפים מגניבים באקסל :open_mouth: ). אביא יותר מאוחר דוגמאות כשיהיה לי זמן, כי בינתיים צברתי עוד DATA מקומית אצלי, אז הגרפים נהיו מגניבים יותר.
  • לגבי המשמעות של “נוכח בכנסת” - זה אכן אומר נטו שהח"כ נמצא במשכן, לא במליאה (הייתי בכנסת לפני חודשיים ובדקתי). הוא יכול להיות במשרד שלו כל הזמן הזה. מצד אחד, זה בסה"כ אומר שהוא העביר את הכרטיס מגנטי שלו כשהוא הגיע בבוקר לעבודה, אבל מצד שני לדעתי אסור לזלזל בנתון הזה, הוא גם משמעותי מאוד בפני עצמו.
    לגבי נוכחות במליאה - מישהו יודע לפרט איך זה מתועד? לדעתי זה נמצא בפרוטוקולים אבל לא יצא לי לבדוק (בטח טונה של וורדים מגעילים, בלי פורמט מובנה וקבוע שיהיה אפשר לשתות באופן עקבי).

אין בדיקת נוכחות של ממש. יכול להיכנס ח"כ ולא לקרוא קריאות ביניים ולא לדבר, ואז לא ישימו לב שהוא שם, מאזין.
חור אחר: מי שמדבר על הדוכן-ידוע שהיה, אבל גם זה יכול להיות מוגבל מאוד-ייתכן שהוא נכנס, נאם והלך לבדיוק חמש דקות ולא נשאר במליאה למלא את שליחותו הציבורית.

עברתי על הפרוטוקולים האלה בעבר. יש את מה שנקרא “הפרוטוקול המסונכרן” אבל זה עובד רע ולדעתי (את הידע שאני מבין בתכנות אפשר לצמצם לכותרת דקה, אז אני לא חותם על זה) יהיה קצת קשה לעבוד עם זה, בעיקר כשהוא תומך באקספלורר כמובן :disappointed:
יש גם את קבצי הוורד, 200 עמודים כל אחד, שיש (או היה, לא ראיתי בפרוטוקולים אחרונים, אולי לא שמתי לב כי לא בדקתי בעיון) להם מבנה XML שמייחס כל דובר ונותן לו תווית.

קשה מאוד למצוא מידע על השעות האמיתיות של ח"כ במליאה