האם חוקי לכתוב אפליקציה לפתיחת קריאות שירות במוקד 106 של עיריית תל אביב?

לעיריית תל אביב יש אפליקציה בשם digitel שבאמצעותה ניתן לפתוח קריאת שרות למוקד 106. האפליקציה לא ידידותית, ואיטית להפעלה. על כן, אני רוצה לפתח אפליקציה משלי אשר תשתמש באותו API (חיבור לשרת) שאפליקציית digitel משתמשת בו, על מנת לפתוח קריאת שרות. אלא, שהאפליקציה שלי תהיה מהירה ונוחה.

האם זה חוקי? או שאני צפוי לקבל תביעה/איום מעיריית תל אביב אם אפיץ כזו אפליקציה?
אני שואל כיוון שה API שהאפליקציה משתמשת בו אינו מפורסם בשום מקום, וכדי למצוא אותו הייתי צריך לעשות sniffing לתעבורת התקשורת של אפליקציית digitel.

תודה!

אני די בטוח שזה חוקי ( @jonklinger יכול לאשר), אבל הבעיה שלך היא שאם רוצים לחסום אותך הם פשוט יכולים לשנות את ה API כך שלא תוכל להשתמש בו.
במקומך הייתי קודם מדבר עם הקשרים שלנו בעיריית תל אביב, @noam בטח ישמח לחבר אותך.

השאלה האם יש זכויות יוצרים ב-API לא נדונה בישראל, ועודנה פתוחה בארה"ב. אם האפליקציה לא נועדה לתכלית מסחרית, עשוי להיות בסיס לטענה שגם אם נעשה שימוש ביצירה מוגנת בזכויות יוצרים, זהו “שימוש הוגן” לפי סעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007.

נדמה לי שלענייני תל-אביב @idoivri יוכל לסייע יותר ממני. עידו?

אני יכול לקשר ביניכם לבין הצוות שמפתח את דיגיתל. @gardenofwine , תן לי הודעה בפרטי ואתן לך פרטי קשר / אשר ביניכם :slight_smile:

עידו

ואם כבר רוצים לעשות אפליקציה שכזו, הנה הגרסא הסופר מגניבה של Fixmystreet
שנעשתה בשיתוף של ארגון המידע הפתוח המקומי והעירייה (גוגל טרנסלייט מתרגם את
זה די טוב…).

#רקאומרת

אני מעדכן בנוגע לשאלה ששאלתי.

יצרתי קשר עם שירה (שירה רוזיו - מנהלת פרויקטים rozio_sh@mail.tel-aviv.gov.il) מעיריית תל אביב. לאחר חודשיים של המתנה לתשובה וקצת פינג פונג, קיבלתי את התשובה הבאה:

לאחר בדיקה מעמיקה של הנושא, להלן תשובתנו לשאלתך:
צר לי אך ההוראה מאוד ברורה -
העיריה לא מאפשרת שימוש ב- API לפתיחת דיווחים למוקד 106 העירוני.
שימוש ב- API הנ"ל מנוגד למדיניות העירונית, מהווה סיכון אבטחתי להגנה על הנתונים העירוניים וכן מהווה פגיעה בזכויות יוצרים.

ישנה אפשרות להשתמש במאגרי מידע עירוניים שהעירייה החצינה לשליפת נתונים בלבד ולא להחדרת נתונים לעירייה.

ביקשתי לראות את המסמך (את המדיניות העירונית) עליה היא מתבססת וקיבלתי את התשובה הבאה:

שלום בני, כיום אין מסמך כתוב בנושא שאני יכולה לשלוח לך אבל זו הוראה חד משמעית שאינה משתמעת לשני פנים.
צר לי.
יום טוב

אני לא הסתפקתי בתשובה המתחמקת והמזלזלת הזו, ושלחתי עוד מייל ובו בקשה נוספת להפניה לאותה מדיניות עירונית עלומה שבעתיה לא ניתן להשתמש ב API של אפליקציית המובייל.

ברור שנושא האבטחה הוא קשקוש אחד גדול - ה API פרוץ לחלוטין ואם אני רוצה אני יכול למלא להם את בסיס הנתונים במידע ולשבש להם את הפעילות.

אעדכן בהמשך בהתפתחויות.

@idoivri
@jonklinger

אני לא יודע כל כך איך להמשיך. מצד אחד יש לי אפליקציה ביד שהיא פי 10 יותר טובה לדיווח למוקד 106, מצד שני העירייה לא עונה לי למה שלא תסכים שאפיץ אותה. (יותר נכון, עונה תשובות מן המותן רק כדי לנפנף אותי)

אני רוצה להפיץ את האפליקציה, אבל לא רוצה לחטוף תביעה.
רעיונות?

ציפור קטנה לחשה לי שה-cto של עיריית תל אביב עובדת על תוכנית מידע פתוח.
למישהו יש את הפרטים שלה? אולי שווה לפנות ישירות אליה.

לי יש. אני יכול לקשר בינה לבין @gardenofwine… מה אתה אומר?

@idoivri
אשמח לקישור! תודה.

כבר כתבתי לך בפרטי @gardenofwine

היי. אשמח לשוחח איתך. זאביק

הי זאביק,

מוזמן להתקשר 0524798812

היי
אשמח אם תוכל לשלוח לי קישור ל Github

תודה!
זאביק

תודה!