אשמח לדעתכם על המדד החדש שאני חושב לקדם

שלום,
היוש,
כידוע לחלק מכם אני פעיל גם בליכודניקים החדשים וחשבתי לקדם דרישה שלהם מחברי ועדת הכספים שבליכוד להתחיל לעשות את עבודתם, משמע לבקר את הממשלה.
זה ידרוש, הכרה של הכלי הזה וכלים אחרים, הדרכות סדורות על הכלי וחידושיו ועוד.
בכל מקרה הדרך הראשונית שחשבתי על איך לבדוק שהם עושים משהו היא זו:
https://infogr.am/-----740673436550
אשמח להערות בונות.
@mushon @aaa

אם המדד נראה לכם סביר צריך לחשוב על תרחישי משתמש שבהם שיתוף פעולה של כל חברי הועדה מביא לבקרה טובה על כל ההעברות התקציביות לפני כל ישיבה.
בעיניי בקרה טובה תדאג ש:

1. לפחות 2 ח"כים מהקואליציה והאופוזציה יעברו על כל אחד מההעברות.
  2. יקבעו ויזוהו מקרים חשודים כמו העברות לעמותות בודדות, סעיפים עם התנהגות חשודה קבועה.
  3. יפותחו דרכי מעקב נוספות על השקעת הכסף לפי תוכניות.

תודה,
אלון

אני בעד שהח״כים בועדת הכספים יעשו את העבודה שלהם אבל לא הבנתי את הגרף ומאיפה הגעת להשוואה הכמותית הזאת.

הנתונים הם להמחשה בלבד :smile:
הנתון היחיד שאני יכול להוציא הוא הסכום שעבר בועדה, לגבי הסכום שבוקר והסכום שנחסך, אלו נתונים שאפשר לחשוב על דרכים לקבל אותם, אולי מהח"כים ואולי מהכלי.
השאלה היא יותר לגבי תקפות הרעיון - הגרף אמור להציג את הסכומים שכל ח"כ בדק לראות אם הם תקינים בעיניו על ידי מעבר ובדיקה של ההעברה התקציבית הרלוונטית וכל ההעברה שלא בוצעה בשל עיכוב או התנגדות והח"כ טוען שהוא שותף לזה.

מקווה שההסבר טוב יותר,
אלון

אלון,

בעולם בו כל ההעברות הן טכניות או נובעות מאירועים בלתי צפויים, התקציב עצמו הוא שקוף וכל הכספים הקואליציוניים ידועים מראש, יש ברעיון שלך ערך אמיתי.
לצערי, כל עוד אנחנו לא שם, הוא לא ממש יועיל - חברי הכנסת של הקואליציה הם לרוב שותפים עיקריים בהעברת הכספים הקואליציוניים, וככאלה המטרה שלהם בוועדה היא לוודא שהכספים מגיעים ליעדם, ולא ״לפקח״. כך שאם כבר, המדד הזה תקף לחברי האופוזיציה בלבד, וגם שם היכולת שלהם למנוע העברת תקציבים נמוכה עד לא קיימת.

אדם

אדם,

איזה אחוז מהכספים שמועברים בהעברות התקציביות הם כספים קואליציונים לדעתך?
הרי אנחנו מדברים על 70 מיליארד ש"ח בשנה שעוברים בוועדה בשנה למיטב זכרוני.

אלון

טיפה פחות אבל נכון.

האמת היא שאין שום דרך לדעת מה בדיוק השיקולים שעומדים מאחורי כל העברה.
גם העברות טכניות לגמרי (למשל - העברות עודפים) יכולות לשמש להעברות פוליטיות, ומצד שני יש העברות שמשמשות כאמצעי במחק הכוחות של משרד האוצר מול שאר המשרדים אבל לא הייתי קורא להן פוליטיות (לכל היותר פוליטיקה של פקידים).