סיכום פעילות הסדנא- ינואר 2021

אהלן!

2021 נפתחה במרץ, והחודש עמד בסימן סיכומי 2020 (חגיגות סיום שנת המס ואושר ביורוקרטי בכמיות עתק), המשך עבודה נמרצת על הפרויקטים הקיימים וגם כמה התחלות חדשות

Data City מכה גלים! לאחר הצגה מוצלחת ביותר בכנס ערים חכמות של “אנשים ומחשבים” (מוזמנים להאזין גם לפודקאסט- https://omny.fm/shows/people-pc/203) קיבלנו מבול של פניות- משרדי ממשלה, רשויות מקומיות , אשכולות כולם רוצים לפתוח מידע! (ולקבל את הצ’אטבוט האדיר של אדם ומושון, וכל האפליקציות השוות שעוד תפותחנה). כ- 20 פגישות החודש- ממנכ"ל משרד הדיגיטל הלאומי ועד פורום מקדמי עסקים באשכול נגב מזרחי, דרך מספר רשויות מקומיות, רשות התקשוב (מספר פגישות עם ראשי האגפים), ישראל דיגיטלית (מספר פגישות עם ראשי האגפים), מעוז, ומשרד הפנים - שאף הגדילו לעשות ואירגנו לנו באדיבותם פגישה בה הצגנו את הפרויקט לנציגי כל אשכולות השלטון המקומי, שכמובן הניבה פגישות המשך עם אשכולות המעוניינים בפורטלי מידע פתוח. פגישות פגישות פגישות, אנחנו לא חוגגות עד שלא רואות את המאגרים על ה- CKAN, אבל אפילו אם הסטטיסטיקה תהיה קמצנית במיוחד- מידע מוניציפלי יפתח השנה- ובגדול!

ומה עוד? תקציביזם חוזר ובגדול! מחזור ראשון יתחיל במרץ, ובסיועם של ליהי ומתן התותחים ננסה למלא את הנעליים הגדולות (אך האלגנטיות!) של מרי, ואת המקומות בקורס, כך שיותר מנשמח לעזרתכם בהפצה- https://act.obudget.org/course-page/. מה שכן, לחימום הקנה מתוכנן כבר החודש קורס מיוחד, בשיתוף עם עמותת “יוזמות אברהם” על תקציביזם וכלי מידע פתוח לחברי מועצה בערים מעורבות. מתוכננות הופעות אורח של יוגב שרביט ופרופ’ ראסם חמאיסי, אבל אם יש לכם רעיונות לכלים מעולים שהנבחרים שלנו חייבים להכיר- אל תהססו לספר!

שתי בקשות חופש המידע חדשות על האש- בקשה לקבלת תקציב 2020 שהוגשה ובקשה לקבלת מאגר מוסדות ציבור ארצי של משרד הבינוי והשיכון - שהתקבלה והמאגר כבר במידע לעם.

באשר לבקשת חופש המידע שהוגשה עם איגוד האינטרנט והתנועה לחופש המידע למשרד התקשורת, לחשיפת תשתיות האינטרנט במדינה, הרי שבמיטב המסורת הסדנאית אדם החליט שלא לחכות לטובות והעמיד את אב הטיפוס הבא המסתמך על מידע פתוח של Ookla - https://api.mapbox.com/styles/v1/akariv/ckk5l4qb10tc017p5fdacjt6b.html?fresh=true&title=copy&access_token=pk.eyJ1IjoiYWthcml2IiwiYSI6ImNqMWdkMXd0MzAwMGgycXV4dDVhNWUzam4ifQ.0Q6N5ch8nrnp5sLnCpDYZQ#8.6/32.4837/34.7825/0/3. באיגוד התלהבו ויעזרו לנו קצת, כך שבעוד שבועיים שלושה זה יראה הרבה יותר טוב!

בנושא אחר- בחודשיים האחרונים מקיים הועד המנהל סדרת פגישות עם כל מובילי הפרויקטים בסדנא, על מנת לחשוב ביחד על האפקטיביות שלנו ודרכים לקידומה, תוך הסתייעות בניסיון, במשאבים ובקשרים של חברות הועד. יש לכן נושא נוסף שרוצות לקדם? דברו איתי!

ולקינוח- קיבלנו פניה וקיימנו שתי פגישות עם משרד ירושלים ומורשת. בעבר היו לסדנא מספר שיתופי פעולה איתם בפרויקטי הכיתה/Open GLAM ושימור אתרים, והם היו מעוניינים לקבל מאיתנו הצעה לקול הקורא שפרסמו למיזמי מורשת לאומית “בלתי מוחשיים” (https://drive.google.com/file/d/1ewq1amanJmG3lwJDPvkvStf6HRZ7Orj1/view?usp=sharing). מפגש חשיבה סדנאי מתוכנן בימים הקרובים ויפורסם בסלאק- stay tuned!

זהו בערך, מזכירה שאמנם מתחילים לראות את האור (=פנסי הרכבת ממול) אבל הסדנא עודנה בבוץ כלכלי עמוק, אז אם בחברה שלכם נהוג לתת matching או אחריות תאגידית מאיזהו סוג יותר מנשמח לשמוע על זה, וכן שאם אתם מתגעגעים אז מוזמנים לשמוע גם פה, בפודקאסט האקטיביסטים, על כל הדברים המדהימים שאתם עושים: https://www.buzzsprout.com/1140836/7117696?fbclid=IwAR2CcNaeEOmVyiaRZ-rSofNdilV2mX0BshCLF1ZhX_0erbUMBTaMLP-wFUk

בתקווה לימים טובים ומחוסנים יותר, שוב תודה על תמיכתכן ותרומתכן. אם גם אתן עשיתם משהו שווה בפרויקט שלא הזכרתי ממש אשמח שתעדכנו פה/ בפרטי.

פברואר שמח!

דורית

2 לייקים

בנושא אחר- בחודשיים האחרונים מקיים הועד המנהל סדרת פגישות עם כל מובילי הפרויקטים בסדנא, על מנת לחשוב ביחד על האפקטיביות שלנו ודרכים לקידומה, תוך הסתייעות בניסיון, במשאבים ובקשרים של חברות הועד. יש לכן נושא נוסף שרוצות לקדם? דברו איתי!

כן. הנושא שאני רוצה לקדם זה שקיפות הסדנא.

אני אשמח אם הסדנא תחזיר אותי לקבוצת ווצפ “מובילי הסדנא”, מאחר ואני מוביל את פרויקט “שקיפות הסדנא”. הסדנא הוציאה אותי מהקבוצה לאחר שניסיתי לקדם את נושא השקיפות בסדנא וכתבתי שם את ההודעה הבאה:

היי, עדכנתי את “שרשור השקיפות של הסדנא” עם פוסט נוסף: שקיפות בסדנא: עדיין מחכה

כלומר, הסדנא ממש הוציאה אותי מהקבוצה בגלל שניסיתי לקדם שקיפות בתוך הסדנא.

זו הזדמנות להזכיר שהסדנא עדיין לא הגיבה לשרשור בנושא השקיפות שלה עצמה, למרות תזכורות רבות במשך חודשים בפורום ובמיילים, כולל לחברי הועד המנהל.

אני חושב שהצעד קדימה הוא להגביר את השקיפות בסדנא. עדכונים חודשיים זה טוב, אבל זה לא מספיק בשביל עמותה שדוגלת בשקיפות. הפעילות הכספית עדיין חסויה. מנגנון קבלת ההחלטות חסוי. פרוטוקולים של ישיבות ועד חסויים (אולי גם מראש לא מתועדים, כפי שלצערנו קרה בעבר). הסדנא לא מגיבה לבקשות לשקיפות וכאמור פועלת כנגד פעילות למען שקיפות.

אני ממש לא מבין מה קורה פה ואשמח להסבר.