תביעה שהוגשה בבית המשפט המחוזי בת"א

שלום רב,
לעדכונכם, בהמשך למכתבים שקיבלנו מעו"ד שמוליק כהן בערב ראש השנה, מצ"ב כתב תביעה שהוגש בבית המשפט המחוזי בת"א ערב האסיפה או ביום שלאחריה ונמסר לידינו בסוף השבוע שעבר:
https://drive.google.com/file/d/1lW5_GVC-c65V6lOhsnu_QeAqoPGnvpnq/view?usp=sharing
הגב’ עתליה אלון, מר עידן אלמוג ומר שלום דסקל פנו לבית המשפט בבקשה להסיר את שמם מרשימת התובעים.
ללא ספק, אולי באתי בגלל הכסף, אבל אני בפירוש נשארת בגלל ההטבות.
ולקריאה נוספת, אם מישהו מתעניין בעו"ד כהן - האיש ופועלו, הרי שגוגל יספק את הסחורה בקלות רבה.
בברכה,
דורית

אין ספק שזה רגע שפל למושג קהילה.
אפשר להתווכח, יותר או פחות, לעלות טונים, אבל בסוף הסדנא חייה ומבוססת על קהילה של אנשים שאכפת להם מהפעילות ומהאנשים האחרים בסדנא, ולרובם גם פחות אכפת מביקורקטיה של למלא דוחות וטפסים. זה בעיני הרבה יותר גרוע מלירות בתוך נגמ"ש ומתבייש בכל אחד שיזם את ההליך המביש הזה.

כתבתי הכל מאד מהר ועצבני, אני אוסיף בעריכה משהו קצת יותר מסודר על המצב

אני לא יודע מה תקין ומה לא, מה ראוי ומה לא. אלה שאלות חברתיות ומשפטיות שלא נכנסתי לעומק הסבך ולכן גם לא מוצא טעם להתיימר ולקבוע בהן עמדה.

מה שכן, למרות המתחים הגדולים שהיו, הייתי באסיפה האחרונה, קראתי את פרוטוקול הוועד המנהל האחרון ועקבתי די באדיקות אחרי הפורום לאחרונה. כל זה כשאני מכיר אישית לא מעט מהעורבים ברמת היכרות כזאת או אחרת. אני אומר חד משמעית שעדיין קיים שיח כנה ואמיתי בין הצדדים גם אם הפער גדול. במצב הזה כשעדיין קיים שיח כזה, אי אפשר להגיש תביעה כשאתה בתוך קהילה בעמותה.

להגיש הליך כזה זה להכריז מלחמה, להכריז שויתרת על השיח ועל הידברות עם אנשים. ובפועל, בטח בעמותה קהילתית כזאת אין תכלית ואין אפשרות לקיים קהילה כשהיא מחולקת בין תובעים ונתבעים. ויותר מזה, אני חושב שזה צעד כל כך מתריס שזה גם קבר כל סיכוי לשיתוף פעולה והבנות בין הצדדים, שעד כה עדיין האמנתי בפוטנציאל שלו.

למען הסר ספק, הסדנא הייתה ועדיין עמותה מרשימה מאד שמעט עמותות נתנו אימפקט ציבורי כמוה ויש על כך הרבה זכויות לשני הצדדים בתיק הזה. אלה פרוייקטים שחוללו מהפכה אמיתית של מתן אפשרות לציבור ולמקבלי החלטות לדעת את המצב על בסיס מידע ציבורי באמצעות מיזמים טכנולוגיים. קשה לדמיין אימפקט גדול יותר מאשר החיבור של צבא מפתחים עם המגזר השלישי. חבל לא שזה הבחין הסלים לתוך הליך משפטי והעמדה שלי היא לא בגלל מה יותר נכון בויכוח בין הצדדים אלא בגלל שאני עדיין מאמין שלא מוצתה האפשרות ליישב את הפער בלי בית המשפט.

ולמען הגילוי הנאות אגיד שאני תומך מוראלית בסדנא אבל מבחינה משפטית אני לא חבר עמותה, אסיפה או מה שלא יהיה המעמד המשפטי הזה. יש לי עמותה משלי וזה מספיק לי.

מה ש @zomerg אמר.
כואב ועצוב לי שלכאן הגענו. לא משנה איך המבקשים והמשיבים יצאו מההליך (וחשוב שאציין: אני מקווה שבית המשפט ידחה את ההליך הזה), הצער וכיליון המשאבים שייגרם לכל הצדדים, הם יהיו התוצאה - במקום לקדם את מטרות העמותה.

אני מבין שהרכבת כבר יצאה מהתחנה, אבל עדיין ניתן להשיב אותה לאחור, לבטל את ההליך המיותר הזה, להגיע לפשרה סבירה (נניח: מה שאדם מציע בשרשור אחר), להתמקד בעשיה חיובית קדימה ובקידום שקיפות ומעורבות אזרחית באמצעות בניית כלים טכנולוגיים בקוד פתוח להנגשת מידע, ולא בסכסוכים משפטיים.

לא זה הדרך.

לצערי הרב אני מסכים עם הנאמר מעלי, לא זו הדרך.
אולי מה שהכי מפתיע אותי זה גל שהוא מתנדב ותיק בסדנא ויודע שאדם קריב היה פעיל מאוד בעבר, גם אם הוא פחות פעיל כמתנדב היום (דבר שאני לא בטוח לגביו, כי הוא כן מגיע ועוזר בלא מעט דברים, אבל לא יודע אם כמתנדב או כמקבל שכר).

גם אם הסדנא עשתה משהו לא בסדר (ואני לא מספיק פעיל כדי לחוות דיעה בענין) הדרך הנכונה היא לדבר ולגרום להפעלה של אנשים, אנשים כמוני וכמו כל האחרים שלא ממש פעילים בצד הבירוקרטי של הדברים ולכל הפחות לצאת למאבק בפורומים של העמותה וכל מקום אחר פרט לבית המשפט.

הנזק יהיה גדול לכל הצדדים ובסוף זה יהיה מכוער במקרה הטוב, אני מאוד מעריך את גל ואת עתליה שראיתי את פועלם, אבל התביעה הזו אומרת לי שהם קצת איבדו פרופורציה בכל הסיפור הזה ואולי מה שהכי מפחיד אותי זה שאולי החשד היה מוצדק לגבי הניסיון לקבלני קולות, לא כי אני חושב שעתליה לא הייתה מועמדת טובה, לדעתי היא יכלה לתת המון לקהילה ויש לה הרבה זכויות בפעילות שלה בסדנא, ואני בטוח שהיא הייתה פועלת עם טובת הסדנא לנגד עיניה, אבל אם מגיעים לתביעה זה אומר שכלו כל הקיצים, אבל אני מרגיש שזה נובע מכך שהם איבדו את היכולת להשפיע בדרך שהם חשבו לנכון, ולאו דווקא מכך שההתנהלות הייתה בוודאות לא כשרה.

בסופו של דבר אם ההבדל היה ענין של שנה, למה זה היה כזה דחוף לנצח את הבחירות עכשיו? האם הועד הנוכחי עשה משהו לרעת העמותה? היה כזה גרוע? ואם כן, למה לא להציף את זה?

לכן אני מבקש, בתור מי שמכיר ברמה כזו או אחרת את גל, אנא ממך, דבר ותציג את עמדתך בצורה ברורה ובולטת, אך לא במחיר של הריסת הסדנא אם אנשים לא מקבלים את דעתך, כמי שפעיל מאוד פוליטית אתה יודע כמה נזק כל הסיפור הזה יכול להסב ואני בטוח שזו לא המטרה שלך.

אני יכול להגיד שתביעה כזו רק גורמת לאנטגוניזם, לא לפיתרון הבעיות שקיימות או לא קיימות, וראיתי את התוצאות של תביעה כזו בעמותה אחרת שאני מכיר ומעריך, התוצאות הן באמת לא מה שאתם רוצים, הרי המטרה שלכם היא לא לקבל זכות כזו או אחרת, אלא תיקון הבעיות שאתם רואים בהתנהלות, ואת זה אי אפשר לעשות עם תביעות

הי,
שמחה לעדכן שהיום התקיים הדיון בתביעה, ובית המשפט החליט למוחקה-
https://drive.google.com/file/d/1mRuRfA5hzOjNlUU30jXueMMfoNL1OuOB/view?usp=sharing
שמחה שהסתיים, אך מצרה על כמות המשאבים- זמן וכסף שנגזלו מהסדנא.
תודה ענקית לחברי הועד ולאדם שכגמול על שעות ההתנדבות הרבות שלהם נאלצו לבלות את הבוקר בבית המשפט,
וכמובן לעו"ד יהונתן קלינגר התותח!