דמי חברות?

בהמשך לדיונים על חברות בסדנא ובהשראת התרומה של עידו, אני רוצה להציף את הרעיון של גביית תשלום שנתי על חברות בסדנא. נניח 200 ש״ח לשנה, שמוכרים למס כתרומה וכמובן אפשר להמיר בשווה ערך של תרומת קוד / עיצוב / תוכן או כל דבר אחר (חוץ מרעיונות ועצות. בעצם אולי אפשר להמיר את דמי החבר בהמנעות ממתן רעיונות ועצות)

היתרונות:

  1. סינון של אנשים שיש להם לפחות ענין בסיסי בסדנא
  2. הצהרה מחודשת כל שנה, בעצם התרומה, על המשך הענין הזה
  3. כמובן, כסף לסדנא. כמה עשרות אלפי ש״ח לשנה, יעזרו קצת

חסרונות:

  1. לא היינו רוצים למנוע מאנשים להשתתף בגלל ענין כספי. לכן מציע מנגנון של המרת התרומה בהתנדבות בסדנא
5 לייקים

רעיון מצוין, מקווה שגם למתנדבים של הפרויקט שלנו יתאפשר להשתתף בחגיגה. אפילו אם הם ירצו להצביע לא תמיד לאותם אנשים בועד.

בעד, ומוסיף ומעלה שאפשר גם לאפשר לאוכלוסיות ספציפיות (נניח, סטונדטים) לא לשלם דמי חבר או לשלם סמליים בלבד.

3 לייקים

בעד גם. זה נהוג בהרבה עמותות, ומביא את כל היתרונות ש @niryariv ציין.
גם אם לא הולכים להנהיג דמי חברות, כדאי לעבור לאישור חברות בעמותה פעם בשנה. זאת הזדמנות לחדש קשר ולהגדיל מעורבות, לסנן את מי שנרשמו במקרה או בטעות, למחוק הרשמות כפולות, ואולי להצליח להגיע לקוורום בשעה שבה קובעים להתחיל את האסיפה הכללית.

לייק 1

הי.

מקווה שהוועד החדש יסדיר את הנושא הזה, כדי למנוע מתחים ותחושות לא נעימות מהסוג שעברו על כולנו בחודש האחרון. תודה @niryariv שאתה מציף את זה.

אני מבין את הערך בכיוון הזה, כל עוד מאפשרים לאנשים שאשכרה עושים דברים להיות חברי עמותה מבלי לשלם. השאלה מה בדיוק צריך לעשות כדי להיחשב חלק מהעמותה עשוייה להיראות קטנונית, אבל היא קריטית בעיני. לא הצלחתי בינתיים לנסח לעצמי הגדרה טובה מספיק, הייתי שמח שהחברות בעמותה תהיה קשורה בפעולה שאינה חד פעמית, אלא מתמשכת, ונראה לי ששנה היא משך זמן סביר.

בנוסף, לא הייתי רוצה לאפשר אוטומטית לכל מי שמשלמ/ת דמי חבר/ה להצביע בבחירות לועד המנהל, וגם במקרה כזה (של תורמ/ת שאינם מתנדבים) אפשר בעיני להמתין שנה בין ההצטרפות למתן זכות ההצבעה, אם יש לכך היתכנות משפטית.

לגביית דמי החבר יש גם מחיר שצריך לשקול ולתת לו מענה: אנחנו רואים שוב ושוב חברות וחברי עמותה, מתנדבים לשעבר, שחוזרים מעת לעת להתנדבות או לאספות. הם מספרים לנו בכך שאכפת להם ושהם רואים את עצמם חלק מהקהילה והעמותה, גם אם הפסיקו לתרום קוד או להגיע למפגשי פיתוח. אני חושב שהקשר ארוך הטווח הזה הוא תופעה מבורכת שצריך לשמר ולעודד. אפשר אולי לשקול מחיר הצטרפות (נניח, 200 ש"ח או רף תרומה מעשית מקביל) ומחיר סמלי (נניח 50 ש"ח, או רף תרומה מעשית מקביל) לצורך חידוש והמשך החברות בעמותה.

בכל אופן, נושא החידוש/שימור החברות צריך לקבל גם מענה פרקטי: אופציה להוראת קבע, פניה יזומה (ולא רק במייל) ו/או תשלום חברות לכמה שנים מראש, כי רובנו לא ישים לב למייל התזכורת שיגיע, גם אם מאוד חשוב לנו

אשרי המאמינ/ה.

לייק 1

שווה גם לבחון מה נכון משפטית, כי גריעת חברות עקב אי קריאת מייל אולי נשמעת חביב, אבל לא ממש קבילה

מי שחוזר אך ורק לאסיפות הייתי חושד בו שיש לו מניעים פוליטיים ותו לאו. באסיפה האחרונה היו אנשים שלא ראינו אותם לא באסיפה הקודמת, לא באסיפה שלפניה, וגם לא באסיפה הקודמת לקודמת. נכון שהפעם זה שירת אותך כדי לנצח מתנדבים פעילים וקיימים, אבל כדאי גם לחשוב לטווח הארוך, ואז- לא בטוח שזה הדבר הכי נכון. (בדוק נוכחות בפרוטוקולים אם אתה חושב שאני טועה).

מסכים, בכלל לא בטוח שנכון לשמר את המצב הקיים לטווח הארוך. ציינתי את ההיבט החיובי שיש בעיני לתחושת השייכות והקשר ארוך הטווח של מתנדבים ופעילים לסדנא, כי מודל החברות הנוכחי בעמותה מאפשר אותו ומעודד אותו.

אני מניח שישנן דרכים אחרות לאפשר ולשמר את התחושה הזו, ולדעתי כדאי להקדיש לנושא זמן ומחשבה אם משנים את מודל החברות הקיים.

אין לך מושג מה היו המחשבות וההתלבטויות שלי בבחירות האחרונות.
לא מרגיש שניצחתי אף אחד, אלא שכולנו הפסדנו בחודש האחרון. ובגדול.

זו הסיבה שבגללה נכנסתי לדיון הזה - לנסות לחשוב יחד ולהיות מושפע מרעיונות וממחשבות של אחרים.

די הגיוני שלאסיפה online יגיעו יותר אנשים, גם כאלה שאולי לא ראית באסיפות קודמות, זה לא אומר שום דבר לגבי המעורבות שלהם וזה לא מהווה שום בסיס לחשוד בהם.

אף אחד לא ניצח פה.

הקהילה שלנו רק הפסידה מכל מה שקרה פה, וכל אחד מאיתנו צריך לקחת אחריות על ההפסד הזה ולחשוב מה הוא יכול לעשות בשביל שנחזור לנצח.

אני מודה שאני אחד הנעדרים הסדרתיים. חבר כ8 שנים אבל זו האסיפה השניה שהופעתי אליה. לצערי לא יכולתי מעולם למצוא לי את הנישה שבה יש לי נסיון לתרום לסדנא ומספיק זמן פנוי, כי אני רב פעילויות ותחביבים מקבילים, אבל אני תומך מבחוץ. אם זה לא נותן לי זכות להצביע בעיני חברים אחרים, אני לא אפגע, זה בסדר גמור, יש לי עוד 3 עמותות שבהן אני תורם יותר או פחות עם השנים :slight_smile:

  • מודה, לאסיפה הזו הגעתי גם כי היא מקוונת וגם כי היה הרבה רעש בפורום, אז קצת בזכותך, גל.
  • או אולי בעצם באשמתי, כי אני זוכר את הפעם הראשונה שגל הופיע בקומת האירוח שגוגל, עם מבט קצת של הלם בקו"ם, הסביר לי את הרעיון של אניווי ושאל עם מי מדברים, אני שלחתי אותו למור או מי שלא היה אז המבוגר האחראי וחזרתי לבקבוק החשמבירה. אז אני קצת אשם.
  • אי שם לפני יותר מעשור נתתי נאום בכנס “המקור” השנתי, אוגוסט פנגווין, שם הסברתי למה חוק הוא קוד וחופש התוכנה הוא דמוקרטיה, והדבר הכי חשוב שמתנדבי תוכנה חופשית יכולים כרגע לעשות זה לשפר את הדמוקרטיה ע"י כפיית שקיפות על הממשלה. אח"כ בהפסקה פגשתי את בני, הצגתי לו את עופרי ואמרתי להם שאשמח אם הם ישתפו פעולה. מודה, זה ממש מעט, אבל עדיין, אני אשם.

אז למי שחיפש אשמים, מצאתם. אפשר לסמן וי. עכשיו תשלימו בבקשה, כי כמות כזו של אנרגיה שורפת את הבית על יושביו. חלאס, יום כיפור עוד רגע.