השקת אתר התקציב החדש בכנסת

הי חברים,
במפגש האחרון העלינו בפניכם את ההצעה של סתיו להשיק את האתר החדש בכנסת שבוע/שבועיים אחרי הצגת התקציב החדש. כשדנו בזה עלו ובצדק חששות שהקירבה לסתיו וההשקה במסגרת השדולה לצדק חברתי עלולה לצבוע את הפרויקט כולו כאופוזיציוני, מה שלא נכון. העלנו בפני סתיו את ההסתיגויות שלנו בפני סתיו שהסבירה שההצעה אינה להשיק במסגרת השדולה אלא ככנס בנושא התקציב עצמו ללא קשר לשדולה ובהשתתפות רחבה של חברי כנסת, אנשי משרד האוצר, עיתונאים, עמותות ופעילים.
אדם ואני בעד הרעיון הזה. אנחנו חושבים שזו הדרך הנכונה להציג את הפרויקט לקהל הרלוונטי ביותר. אנחנו רוצים להגיע לתשובה רשמית ותאריך עד מחר בבוקר (לדוג׳ שני ה-1.12 או רביעי ה-3.12). אז בואו נדסקס.
תודה,
מושון

הכוונה היא שזו תהיה ההשקה הראשונית של האתר, או שזו הצגה לכנסת אחרי ההשקה הראשונית?

אידאלית נשיק קודם

אני חושב שיש יתרון להשקה בכנסת - גם כנראה יהיה יותר קל להביא לשם תקשורת, וגם יש סיכוי יותר טוב שהסיקור יצא מתחום כתבי האינטרנט/מחשבים לכתבים הפוליטיים

נשמע לי מצויין.על איזה שעות מדובר?

עוד לא דובר. נדבר ונעדכן.

Mushon Zer-AvivMushon.com | Shual.com | @mushon

אז אפשר לסגור על השקה בכנס בכנסת ב-1/12?
@shevy ו @mary @daonb, אתם בהאזנה?

זו גם ההזדמנות להגיד שכלכליסט ישמחו לשחזר את פרויקט פותחן התקציב איתנו גם הפעם. שאול בעיקר התלהב מהדף הראשי החדש שלנו, אבל הכוונה היא גם לכלול עמבדים.
אנחנו ממש לא יודעים אם ומתי נוכל לעמוד בזה מבחינת לוחות זמנים כיוון שהתקציב אמור לצאת בעוד שבוע וחצי והאתר שלנו הוא הפריוריטי מספר 1.

כן. נראה לי רעיון טוב.

Kind regards,

Shevy Korzen, CEOThe Public Knowledge Workshop7 Carlebach St., 2nd Floor, PO Box 52033, Tel Aviv 6713211Tel. 972.558.837.613

http://www.hasadna.org.il

יס!
נתראה בכנסת

עגלה אני…

בכל מקרה, @tomer, @nirhirshman ואנכי בדיוק גם סוגרים עם סתיו על תאריך. אנחנו מתאמים הדרכה בכנסת לעוזרים פרלמנטרים על היומן הציבורי. היא אמרה לנו :“לגבי התאריך, בשלושה בדצמבר אנחנו עורכים כנס שקיפות עם הסדנה. אפשרי ביום אחר?”.

אכפת לכם לאחד?
ובכלל, מה זה כנס השקיפות הזו?

מה קורה פה?

הכנס שסתיו דיברה עליו הוא השקת אתר התקציב החדש בכנסת.
לא נראה לי נכון לערבב שני דברים לא קשורים.

אדם

תמיד אפשר למצוא את הדרך לחבר בין שני דברים שהסדנא תומכת בהם, אבל לא בכוח…

אתם תהיו בכנסת ב 1/12 ואנחנו ב 3/12.

עדכון ובקשת אינפוט:

שם האירוע יהיה ״המנהרות הסודיות בתקציב המדינה: פותחים את תקציב 2015״. זו פשרה שהושגה אחרי שוידאנו שאנחנו מציגים קרוב לתחילת הכנס ולא בסופו ושגם מיקי איתן, גם אלעזר שטרן וגם אנחנו מוצגים כהמזמינים לכנס, כך שזה כבר לא נראה כמו מופע סולו אופוזיציוני של סתיו כמו שחששנו בהתחלה שזה עלול להתפס.

לטובת ההודעה שלנו לעיתונות אנחנו צריכם כמה ציטוטים וגם תמונות טובות (אולי מההאקתון? האחרון? הקודם? ממפגשי פיתוח? @mary?). אנחנו מזמינים אתכם להציע ציטוטים להודעה לעיתונות וגם לציין אם אתם רוצים קרדיט עליהם. @nirhirshman מרכז את נושא היח״צ של האירוע והוא יארוב לפתיל הזה ויבחר ע״פ שיקוליו המקצועיים מה להכניס ומה יקדם אותנו.

אנחנו רוצים לספר מה עשינו, למה ואיך וגם מה עוד עומד לפנינו. אנחנו רוצים שזה יהיה אטרקטיבי מספיק כדי להצדיק סיפור עיתונאי. אז יאללה, מה יש לכם להגיד?

אני אתחיל:

תקציב המדינה הוא לא ספר, הוא מאגר נתונים וככזה צריך לקרוא אותו. זה מה שאנחנו מנסים לעשות, לבנות ממשק נוח כדי לבחון ולבקר את תקציב המדינה, גם כשהוא מוצג כהצעה לכנסת כמו עכשיו, אבל גם אחרי שתקציב מאושר ומשתנה שוב ושוב תוך כדי השנה דרך ההעברות התקציביות. אנחנו גם מנסים לשים את התקציב בקונטקסט כדי לאפשר השוואה של הצעת התקציב החדשה הן לתקציב שאושר בשנה שעברה והן לסכומים המעודכנים אחרי ההעברות התקציביות. דבר נוסף שמעניין לראות זה את ההשוואה בין הסכום שתוקצב להוצאה מהתקציב בפועל. לפעמים אנחנו רואים מצבים שבהם משרדים מסויימים אינם מצליחים להוציא את הכספים שהוקצבו להם מה שעלול להצביע על תקצוב לקוי או ביצוע לקוי.

המספרים כשלעצמם, לרוב במיליונים ומיליארדים, לא אומרים כלום ולכן ניסינו לשים דגש השוואתי - איך זה ביחס לשנה שעברה? איך זה ביחס לתוכניות תקציביות מקבילות? איך זה ביחס לתוכניות אחרות תחת אותו תחום תקציבי? מה הן התקנות שמופיעות תחת התוכנית? כיצד נוטה התוכנית להשתנות תוך כדי השנה וכיצד מתרץ משרד האוצר את אותן העברות? מי הם הגופים הנתמכים ע״י אותן תוכניות?

השאלות שאנחנו שואלים הן שאלות שניתן לשאול דרך הנתונים שעומדים ברשותנו. בשנה האחרונה פיתחנו קשרי עבודה טובים עם אגף התקציבים של משרד האוצר שמשחרר יותר ויותר נתונים בפורמטים שמאפשרים לציבור לעקוב בצורה יעילה יותר. עם זאת עדיין חסרים לא מעט נתונים. לדוגמה, יש לנו מידע מאתר התמיכות של הממשלה אבל אין לנו מידע על שכר ועל רכש. יש לנו קבוצה שעוסקת בנושא וברור לנו שבעיקר בתחום הרכש, המכרזים והפטור ממכרזים יש חשיבות גדולה מאוד לפיקוח הציבורי. אנחנו שואפים להשיג מידע נוסף שבאמצעותו נוכל לאפשר לחברי הכנסת, לעיתונות ולחברה האזרחית לשאול עוד שאלות שישפרו את האחריותיות התקציבית בישראל.

הצעות להערות שונות (אחרים יכולים לכתוב ציטוטים):

• מערכת ההתראות על העברות תקציביות
  • ההיסטוריה של הפרויקט, המעבר מ-gov.il לאתר .org, השאיפה שלנו לאתר דומה של האוצר
  • סיפורים מסויימים בתוך התקציב
  • פרויקט טבלאות ההמרה - מידע שלא קיים באוצר וייצרנו בעצמנו (נשמח לציטוט של אחד המתנדבים בפרויקט)
  • הצבת הפרצופים של בעלי התפקידים על ציר הזמן

לגבי “מה עומד לפנינו” אני לא יודע אם זה המקום, אבל לגבי הפרוייקט של הנגשת התקשרויות עם ספקים שעומר ואני עוסקים בו אנחנו נשמח למשוך תשומת הלב של העיתונאים הכלכליים. אנחנו מקווים בתוך זמן לא רב להציג כלי שמאפשר בשלב ראשון מידע פשוט מקיף וכולל התראות מידיות (עם סינונים) על כל ההתקשרויות של המדינה בפטור ממכרז, שיאפשר לעיתונאים ולכולנו פיקוח טוב יותר על הוצאות הממשלה.

כן, מהבחינה הזאת שווה אולי לציין גם את הכנסות המדינה כפרויקט נוסף שאנחנו עובדים עליו וצפוי down the pipeline…

הכנתי טופס רישום לטובת סידור אישורי הכניסה לכנסת. בקישור זה אתם יכולים לערוך אותו.
יש לכם קשר עם מי מהעוזרים של סתיו כדי שיטפלו בעניין האישורים? אשמח לעזור

מהו לו"ז האירוע?

@mushon

בהצעות שלך לבערות שונות, זה נופל בקטגוריה -…

כשאני עובדת על הטבלה שמטרתה לעקוב אחרי השינויים במספרי הסעיפים התקציביים ובשמותיהם משנה לשנה וקושרת ביניהם, אני חושבת על סוגי המשתמשים שיוכלו להפיק מידע שימושי מאתר “פותחים את התקציב” כדי לקדם נושא שקרוב לליבם. אולי הם, כמוני, פעילים חברתיים, והם זקוקים למשל לנתונים שיגבו את טיעוניהם במסגרת מאמץ להוביל לחלוקה שוויונית יותר של תקציב המדינה. אולי הם, כמוני, חוקרים באקדמיה, שלא יכלו עד היום לקבל תמונה שלמה והשוואתית של תקציב המדינה וההתפתחויות שעברו עליו במהלך השנים (ועוד בחינם!). אולי גם הם אזרחים המרגישים שנגישות דיגיטלית חופשית לתקציב המדינה היא מזכויותיהן הבסיסיות ביותר. ואולי הם שונים ממני לחלוטין, זה לגמרי לא משנה. עיתונאים, חברי כנסת, נכים, בני מיעוטים וכו’ - אני עובדת בדייקנות מירבית עבור כל מי שיגיע, שמחה לתרום תרומה קטנה לפרוייקט גדול שיש בו חזון חברתי מרשים וביצוע מרהיב.