הצילו! הצעת תקציב 2015 תוצג לכנסת בעוד באמצע נובמבר!

טוב חברים, מסתבר שהזמן שלנו אוזל מהר. חשבנו שיש לנו יותר זמן לפני השקת האתר וגם אנשי אגף תקציבים חשבו שיהיה להם יותר זמן לעבוד על הצעת התקציב אבל הדרג הפוליטי מאלץ אותם לסיים את כל התקציב בכשלושה שבועות.
יעל מבורך, סמנכ״לית אגף תקציבים לענייני מקרו והקשר המרכזי שלנו באגף טלפנה אלי היום ועידכנה אותי, אז אני מעדכן עכשיו אתכם:

• משרד האוצר צפוי להציג את הצעת התקציב ל-2015 באמצע נובמבר מתוך כוונה של הממשלה לאשר את תקציב 2015 לפני סוף 2014 בכדי להמנע מתקציב המשכי.
  • אגף תקציבים לא יספיק בזמן הזה להעלות את האתר שעליו הם עובדים. יעל טוענת שיותר סביר שזה יעלה בינואר.
  • זה אומר שאנשי אגף התקציבים נאלצים לוותר על חלק מהשינויים המבניים והעבודה האנליטית שעליה הם שואפים לבסס את התקציבים שלהם. (ספקולציה שלי: יכול להיות שנראה בקשות להעברות שיבקשו לשפר את העבודה האנליטית באופן רטרואקטיבי)
  • בחוברות הכחולות תהיה השנה התייחסות לנושא ההעברות וגם צפי של איזה בקשות העברה צפויות להיות מוצגות בפני ועדת הכספים, כמה, איך ולמה…
  • נעשתה גם עבודה ראשונית על מיפוי מגדרי של התקציב אבל ממש לא בעומק אליו קיוו להגיע
  • גם השנה יהיו שינויי תקנות וחיווטים שונים בין סעיפים תקציביים אבל לא בקנה המידה שראינו בתקציב הקודם שבו היה את רוב תהליך החריש עמוק. עם זאת בתקציב החינוך צפויים שינויים מבניים רבים כיוון שלא נעשה בו חריש עמוק ב2013. עוד שינוי שכבר אפשר להערך אליו במידה מסויימת זה שסעיף 32 - ״תמיכות שונות״ בוטל (בשעה טובה) ויפוזר למשרדים הרלוונטיים לו.

יעל טלפנה כדי לעדכן אותנו ובעיקר כדי לתאם את השינויים באתר התקציב הפתוח הממשלתי לקראת השקת התקציב. מה שסיכמנו הוא זה:

• מיכאל לוריא ישלח לנו נוסח של ההתחייבות שלהם להקמת אתר ממשלתי שמציג את התקציב על פי תפיסתם של הנגשת מידע לציבור ותחת כתובת .gov.il
  • אנחנו עומלים על השקה של האתר עם הצגת התקציב החדש (המון עבודה)
  • ברגע שנשיק את האתר החדש נהפוך את האתר הישן לאתר הפנייות שכל תפקידו הוא לשמר לינקים ישנים ולהפנות לאתר החדש שלנו (תחת סיומת .org.il)
  • הם ינסו להקל עלינו את ההערכות להשקת האתר בסמוך ככל הניתן לפרסום התקציב ע״י תיאום מראש. יעל ביקשה שנכתוב להם מייל של מה אנחנו צריכים והם ינסו לתת לנו את מה שהם יכולים.

בקיצור, זה זמן האמת שלנו עכשיו, צריך לקרוע את התחת ולסיים את הישורת האחרונה כדי שנוכל להיות מוכנים בזמן ולהיות רלוונטיים ומשמעותיים בדיוני התקציב בכנסת ובשיח הציבורי.

בואו נתחיל את הדיון הזה בשאלה מה אנחנו צריכים מהם? ונמשיך אותו בשאלה איך אנחנו עוזבים הכל ומתמקדים בהשקה תוך 3 שבועות*.

• אגב, אם זה היה מגיע לפני ההאקתון הייתי פחות אופטימי אבל עם הצוות המדהים שלנו עכשיו אני די מאמין שנוכל לעמוד בזה.

קדימה!

מושון

כמה מחשבות:

1. אולי כדאי להעלות את האתר בשני שלבים - שלב ראשון עם התקציבים עד 2014, ואז עם תקציב 2015 כשהוא מתפרסם? ככה האתר יספיק לצבור קצת זמן ריצה, נגלה את הבעיות המרכזיות (אם יש) וכו’ עוד לפני תקציב 2015. מבחינת ההד התקשורתי, נהיה ככה בכותרות יותר פעמים (לא יודע אם זה עדיף, רק מציע).
  2. נראה שיש ציר קריטי מרגע פרסום התקציב עד שהוא נכנס לאתר. כדאי לחשוב מראש מה הפעולות שצריך לעשות בזמן הזה - האם ננסה לבצע התאמות לתקציב 2014 או שנעלה גרסה ראשונה בלי זה?
  3. זה סביר לבקש שישלחו לנו את החלקים המוכנים של התקציב ברגע שהם מוכנים? (זה יקצר את הזמן משאלה 2)

בפרק הזמן שנשאר עד להגשת התקציב כנראה שלא נספיק להכניס 2 השקות פנימה.

הנה רשימת הדברים שחייבים להספיק עד להשקה (לא ממויין):

• שיפורי ביצועים באתר
  • עיצוב הדף הראשי
  • חיבור מינימלי לפייסבוק (כפתור share פשוט)
  • חיבור לגוגל אנליטיקס
  • להשלים את הbreadcrumbs החדשים
  • לסדר את הפוטר של האתר (להוסיף לינקים לאתרי הסדנא + לחדש את התוכן בוויקי / אתר הסדנא)
  • לייצר הודעת פופ-אפ למגיעים מהדומיין הממשלתי
  • intro.js
  • מעבר על כלל תקציב 2015 וקישור לתקציב 2014 (איפה שחסר)
    (ועוד דברים שאולי שכחתי?)

בכל המשימות האלה המטרה היא לעשות את המינימום ההכרחי בשביל שזה יעבוד - נצטרך להתפשר קצת לעומת מה שתכננו אם אנחנו רוצים להספיק להגיע לקו הגמר…
אני אוסיף משימות ב-github ואייצר milestone חדש. תרגישו חופשי לקחת על עצמכם מה שמתאים לכם יותר :).

בהצלחה לנו,
אדם

בגדול אני סיימתי עם זיהוי הפנים והתמונות.
תעדכנו אותי אם אתם יכולים להעזר בי לכל משימה…

בהצלחה
ברוכי

עדכנתי את רשימת המשימות בגיטהאב, מוזמנים להתעדכן.

@baruchih - יש שם משימה קטנה במיוחד בשבילך :smile:

אדם