ניצול שעות עבודה במימון ציבורי

שלום,
יש נושא אחד שהוא פחות בשיח, אבל למעשה מהווה הוצאה לא מבוטלת לציבור, ואם יש דרך לעשות עליו מעקב - נראה לי שכדאי מאוד לעשות זאת: ניצול שעות עבודה של עובדי מדינה.
אם במקום עבודה פרטי, יש לבוס אינטרס ברור שתנצלו כל שעה שהוא משלם לכם לייצור ערך מוסף לארגון, הרי שבמגזר הציבורי אין בוס שכואב לו על כל שקל.

אני יודע על מקומות בהם המנהלים (דווקא הם…!!!) עובדים בגדול 5 שעות ביום. יתר הזמן הינו פטפוטים ושתיית קפה, ארוחת צהריים (על חשבון 8.5 שעות העבודה היומיות! בניגוד לחוק…)… ארוחת צהריים יכולה לערוך כך עד 2.5 שעות ביום.

כל זה, על חשבוננו - אנחנו משלמים את המשכורות, ואנחנו מאבדים זמן רב בהמתנה לקבלת שירות ממוסדות המדינה…

(חשוב להוסיף שאני מכיר גם הרבה עובדי מדינה שעושים עבודה נהדרת, עובדים קשה לטובתנו ומשתדלים לקדם שירות טוב לאזרח)

השאלה שלי היא: האם יש דרך לעשות מעקב אחרי שעות העבודה האמיתיות של עובדי המדינה? לא כמה זמן עבר בין שתי העברות כרטיס, אלא גם כמה הפסקות היו…
האם הסדנה ועיקרון “זכות הציבור לדעת” יכולים לסייע בזה?

אני חושבת שצריך לכוון למדידת תפוקות ולא למדידת תשומות. אני מכירה גם מקומות ציבוריים שעובדים בהם בלחץ היסטרי, 24-7, אבל התפוקות הן בעיקר אוויר חם.
מעבר לזה - זה מיקרו-מנג’מנט.
ההתנהלות שאתה מתאר נובעת משיטות של מינוי פוליטי, שאינו קשור ליכולות מקצועיות. התוצאה היא שהעבודה האמיתית שעושה המנהל היא פוליטית. ולכן שעות ארוחת הצהריים ושתיית הקפה הן שעות העבודה האמיתית
אגב, זה חלק מעבודתו של מנהל בכל מקרה…
אם רוצים תפוקות גבוהות - צריך לבנות מדדים טובים ולדאוג גם לקיים את המדידה וגם לפרסם את התוצאות

באיזה מקום עבודה ציבורי חשבת לקיים את הבדיקה הזאת?

אם תחשוב על דרך טובה לאתר ולהתמודד עם הבעיה נראה לי שתוכל להפיק איזה תואר שני /שלישי מהנושא.

זה אתגר שהוא גם לא פשוט וגם די אוניברסלי לא רק למקומות עבודה ציבוריים.

אחת ההתפתחויות הפרקטיות שלא נוגע בדיוק בנקודה שלך אלא במשהו כללי יותר היא האפשרות למפות את נוכחות העובד באמצעות אות ממכשיר הסלולרי - שגם יחסוך העברת כרטיס וגם ייתן מידע אמין יותר לפחות על נוכחותו הפיזית של העובד במקום העבודה (אין צורך במיפוי מלא - מספיק לדעת אם העובד היה נוכח במיקום הדרוש בשעות הדרושות - היום אפילו זה לא נתון שתמיד נמדד באופן מדוייק)

מעבר לכך שעובדים נוהגים להתנגד לעתים גם ליוזמות כאלו לעתים גם זה לא עוזר לדוגמא במקרים בהם רופאים נותנים שר"פ באותן המרפאות בהן הם מבצעים את תפקידם הממשלתי.

בגדול, אני מסכים עם העמדה הנוטה לכוון למדידת תפוקות ולא תשומות.
ברור שזה מה שמעניין.
מצד שני, זה שינוי גדול על המגזר הציבורי (וחלק גדול מהמגזר הפרטי), שכל תפיסת עולם ההעסקה שם מבוססת על שעות עבודה. לכן, לא בטוח שזה ישים. אבל הלוואי שזה כן יהיה. כל בקרה תבורך, כי לדעתי כרגע היא לוקה בחסר.
ההתנהלות שאני מתאר קוראת דווקא במקום שבו המינויים אינם פוליטיים (איני מדבר על פוליטיקה פנימית של ארגון, כמובן), אלא מינויים מקצועיים, של משפטנים.

אני לגמרי חותם על המשפט הזה! השאלה: האם יש לנו דרך, במסגרת הסדנא, לקדם את המהפכה הזו?

חשבתי להתחיל עם הבדיקה הזו במשרדי האפוטרופוס הכללי.
זה מקום שמוסתר בהרבה מאחורי בית משפט, נותן שירות לאוכלוסיות “עייפות” שלא יילחמו על השירות שהם מקבלים. בנוסף, מקום בו תמיד יש לחץ, כך שקשה למדוד אם העבודה מתקדמת בקצב הנדרש או לא, ומקום בו יש לא מעט מתמחים, שאפשר להפיל עליהם את העבודה… בקיצור מקום שנראה לי מועד לפורענות בהיבט הזה.

אפשר לחשוב על עוד מקומות.
אבל חשוב קודם לחשוב מה ניתן לעשות. איפה זה כבר משני…

אופיר,
לפני שאנחנו שואלים איך להתמודד עם הבעיה, אני חושב שצריך למדוד אותה.
האם יש דרך למדוד זאת במסגרת הסדנא?
אפשר גם אולי לבדוק נהלים (וגם זה - איך?). לדוגמה: האם מעבירים כרטיס כשיוצאים לאכול?

למרות הקושי, כל מקום עבודה מפעיל דרכים פחות או יותר מוצלחות להתמודד עם הבעיות האלו.
אבל, אם בארגון פרטי ישנה מודעות לעלות העסקת עובד-שובת ואפשר לצפות למעקב של המנהל הישיר על העובד, במגזר הציבורי, המנהל אינו המעסיק ולא המשלם. וייתכן מאוד שאין לו סיבה להתמודד עם הבעיה הזאת, גם אם הוא מגלה אותה. ייתכן גם שחלק מהמנהלים עצמם לוקים בבעיה זו.

אבל אני די מתחבר למה שכתבה אביבית: הכל מתחיל במדידת תפוקות. יחד עם זאת, צריך לראות מה שיטות הניהול וכו’. כי אפשר גם להשיג תפוקות ב"העבדת" הדרג הנמוך, כשהמנהלים לא עובדים יותר מדי. אבל זה חלק מהתפוקות הנדרשות למדידה עבור הערכת יעילות עבודת המנהל…

(לא מדויק
המנהל ברוב המקרים נמדד בתפוקות שלו
אם העובדים שלו לא מפיקים מספיק הוא יוצא רע מאוד
יש לו אינטרס להפיק מהעובדים שלו מה שיותר
(גם אם קיימים מקרים בהם המנהל מוגבל בסנקציות שהוא יכול להטיל עובדיו ומקרים בהם מנהליו מוגבלים בסנקציות כלפיו)

במסגרת הסדנא - אני לא יודעת. זה תלוי בעיקר בך :slight_smile:
אני יכולה להנחות תהליך פיתוח של מדדים מתאימים, וגם את הביצוע של המדידה. אם
אתה בעניין - אפשר לדבר על זה.

אביבית