הנגשת המיצב - על מכרזים ונמרים

לפני כחודשיים התפרסם מכרז להנגשת המיצב. לצערי לא ידעתי על המכרז, למרות שאני עוסק בהנגשת נתוני חינוך בשלוש השנים האחרונות, ועל כן גם לא יכולתי להגיש אליו מועמדות. את דבר המכרז גיליתי רק כאשר גוף אחר פרסם שהוא מחפש עובדים לצורך פרויקט זה. כמובן שמיהרתי להגיש מועמדות על מנת שאזכה לעסוק בנושא גם אם כפרילנסר. זה מסכל במספר רמות מכיוון ש:

1. ידעתי שיש כוונה לצאת במכרז אבל לא ידעתי מתי ואיפה. ניסיתי לעקוב אחר המקומות בהם חשבתי שהכרז יתפרסם (למשל בעמוד המכרזים של הגוף שהוציא את המכרז או באתר מכרזי משרד החינוך). כמובן שלא פורסם בהם דבר. מסתבר שהמכרז פורסם באתר מינהל הרכש הממשלתי שבו מתפרסמים מדי יום עשרות מכרזים ממשלתיים והיכולת ללמוד על אחד רלוונטי הוא אפסי. אני מניח שהגופים שהגישו מועמדות למכרז, ואני יכול לחשוב רק על 2-3 רלוונטים, קיבלו הודעה ישירה עליו, ולא מצאו אותו באקראי במינהל הרכש הממשלתי.
  2. לגוף המיועד לזכות (כך להערכתם ועל כן הם כבר מחפשים עובדים) אין את כוח האדם הנדרש למשימה ועל כן הוא שוכר פרילנסרים שיעשו זאת. כמובן שגם המשכורת המוצעת נמוכה מהנהוג בתעשייה ואני מניח שזה לא יעזור להנגשה.

כיצד לדעתכם ניתן להתמודד עם בעיה מסוג זה?

אבנר

נ.ב.
אני לוקח בחשבון שהפוסט לא יעזור לי להתקבל למשרה אבל הייתי חייב לפרוק את הדברים מהלב.

נ.ב. 2

למישהו זה מזכיר את “זהירות נמר” מהמדריך לטרמפיסט?

המשך-אני תוהה מי הזוכה המאושר. באתר מנהל הרכז הממשלתי רשום כי המכרז “הסתיים”. לא הצלחתי למצוא שם מי הזוכה. על כן התקשרתי אליהם. לדבריהם לא מדובר במכרז “מרכזי” ועל כן זה לא מפורסם אצליהם. ניסיתי לבדוק באתר המכרזים של משרד החינוך, אך אין שם כל מידע-לא על הזוכה ולא על המכרז.

הייתי אומר שמדובר בסיפור חלמאי אולם מאחר ואני בעצמי יוצא העיירה חלם בפולין זה לא נשמע טוב.

מקריאת פרטי המכרז נשמע שהוא משהו מעט שונה ממה שעולה מהתיאור בפוסט שלך.
נראה שנדרשת מסגרת “קבלנית” של חברה עם מחזור מינימלי של 2 מליון ש"ח לשנה במשך לפחות 3 שנים (2013-2015) למשל - ושהחברה (או עמותה וכדו) הזוכים יגישו במסגרת ההצעה את פרטיהם של האנשים שהם מעוניינים למנות לבעלי התפקידים הרלונטיים בפרוייקט.

בכל מקרה התחושה מקריאת המכרז היא שמי שלא הגיש הצעות למכרזים דומים בעבר היה מתקשה מאוד (בלשון המעטה) להגיש הצעה שתזכה במכרז הזה.
כלומר זה נראה כמו משהו שמצריך לא מעט נסיון בהתמודדות עם מכרזים דומים רק כדי להגיש הצעה סבירה (שלא לדבר על זכייה במכרז).

מה איכות אנשי המקצוע שהקבלן לוקח היא שאלה אחרת ונראה שיש לה התייחסות במכרז (הקבלן נדרש להעביר קו"ח של בעלי התפקידים לפרוייקט).

מה הקבלן משלם לאנשי המקצוע זו כבר שאלה אחרת ולא נראה שיש לה התייחסות במכרז - שם נראה שזו כבר תחרות בין אנשי המקצוע מול הקבלן.

בכל אופן עולה הרושם שהאיתור וזכייה במכרזים הללו היא “תיק” או עבודה בפני עצמה ונראה לי שמישהו מהגופים הזוכים כבר הגיש אי אילו הצעות למכרזים בעבר (אם הבנתי נכון מפרטי המכרז - נראה לי שגם יש מצב של התקשרות בין הגוף הקבלני שמבצע את העבודה לבין גוף שמומחיותו עיסוק במכרזים ממשלתיים ובהגשת הצעות)

האם יכול להיות שהמצב הוא כמו של מנהל מוסך? אם יש לך רשיון למוסך אתה לא באמת צריך לעבוד בזה אלא אתה רק נותן את השם שלך ומישהו אחר (“קבלן”) עובד בפועל.
גם כאן, אם החברה זכתה פעם אחת במכרז ממשלתי כלשהו היא יכולה מעכשיו לגשת לכל המכרזים הממשלתיים גם היא לא עוסקת בתחום ומעסיקה מומחים לנושא. זה כמוו רשיון להדפיס כסף.
איך אפשר להצליח לזכות במכרז הראשון ?

הי,
בתור אחד שניגש למכרזים בישראל בחברה בה אני עובד, אבל לא הסתכלתי על המכרז הזה ספציפית:

1. יש שירות בתשלום של יפעת מכרזים, לאיתור מכרזים לפי מילות מפתח. הוא מאד שימושי, ועוזר באמת בלקבל מידע על מכרזים שיצאו.
  2. אין תחליף לידע האישי. אם עובדים בתחום מסויים, לרוב מכירים את השחקנים הגדולים בו (החברות). אם יודעים על מכרז שאמור לצאת, יוצרים קשר עם חברה מועדפת שכזו ומנסים לגשת דרכה.
  3. לרוב, המכרזים דורשים “גב” מקצועי, תקציבי, ביטוחי ותזרימי. העובד הוא חלק מהמקצועי, כל השאר זה המעטפת של החברה, ולכן אי אפשר לגשת “לבד” למכרזים גדולים.

אם הייתי הולך למקום שבו הסדנא יכולה אולי לעזור, זה היה המקום של לרכז את כל סוגי המכרזים במקום אחד, נגיש ונוח עם מילות המפתח להתראות.
שלא נדבר גם על מכרזי זוטא והצעות מחיר שבכלל לא עוברות באותו תהליך…

נועם, אהבתי את הרעיון שלך. אני רואה שלמשרד הכלכלה והתעשייה יש ניסיון לפרסם מכרזים בשפה אנושית פשוטה שלא פונה רק לגופים גדולים. זה רק מוכיח שיש אפשרות לפרסם מכרזים באופן שירחיב את מעגל המיודעים והפונים. אבל לצערי האתר שלהם לא מעודכן וכולל מספר מכרזים מצומצם.

צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים. גיליתי עכשיו את אתר jobiz. נראה שהוא נותן את המענה.