יום בכנסת

ביום שלישי השבוע זכיתי להשתתף, לראשונה בחיי, בדיוני שתי ועדות: מדע וטכנולוגיה ושקיפות.

• ועדת המדע והטכנולוגיה עסקה בנושא הפערים בחינוך בין המרכז לפריפריה. הוצגו יוזמות רבות לצמצום הפערים: הבאת מורים איכותיים, השקעה בתשתיות חינוכיות, שיעורים פרטיים וכדומה. אני טענתי שלמרות החשיבות במתן הזדמנויות שוות הרי שהנתונים ממבחן פיזה מראים שהיוזמות החינוכיות, המבורכות כשלעצמן, לא מסייעות לצמצום הפערים.

• ועדת השקיפות עסקה בנושא שקיפות תקציבי חינוך ברשויות המקומיות ברמת בית ספר. כיום מפורסמת הקצאת התקציב של משרד החינוך לכל בית ספר אולם לא ידוע מה התקציב שכל רשות מקצה לפי בית ספר. ידוע רק סך תקציב החינוך של כל רשות. למרות החלטת ממשלה בנושא מ-2013 הנתונים לא מפורסמים. משרד החינוך, משרד האוצר והרשויות המקומיות טענו שהנתונים לא בידיהם אלא בידי משרד הפנים. משרד הפנים בחרו שלא להגיע לדיון, למרות שהוזמנו, ולאחר לחצים כבדים הגיעו בסוף הישיבה. נטען שהנתונים שנמצאים במשרד החינוך (שדחו זאת שוב) וכן מפורסמים באתר אינטרנט כלשהו (שלא היה ידוע לשאר המשתתפים). סוכם שמשרד הפנים ימציא את הנתונים שבידיו וכן שמשרד הפנים, האוצר והחינוך יפעלו יחד לצורך הנגשת הנתונים.

אני קורא את מה שאתה כותב וקשה לי. קשה כי למיטב ידיעתי, אין למשרד הפנים נתונים של הוצאות של הרשויות המקומיות על בתי הספר הספציפיים בתחומי הרשויות. בכל הקשור לנתונים הכספיים של הרשויות, משרד הפנים ניזון באופן בלעדי מהרשויות וגם שם, מדובר על נתונים שמופיעים בדוח הכספי המבוקר (מעל 1000 פרטי מידע ועדיין, זה לא שם). אני די מכיר את מה שמשרד הפנים מקבלים מהרשויות, זה מופיע בכל מיני דרישות דיווח שהטפסים שלהן נמצאים באתר משרד הפנים - אין שם דרישה לדיווח על הוצאות הרשות על בית ספר כזה או אחר.
הדיווח של הרשויות על ההוצאות הללו משתנה מרשות לרשות - יש רשויות שכוללות את ההוצאות על בני הספר היסודיים בסל אחד (שכר אב בית ומזכירות, תחזוקה/אחזקה, תשלום מול קבלנים לניקוי, הפעלות מיוחדות וכו’), יש כאלה שנותנים פירוט די מקיף (ראו תקציב עיריית באר שבע, אפשר לחטוף כאב ראש מרמת הפירוט) ויש כאלה שלא מנגישות תקציב אז לך תדע מה קורה שם.
לא יודע מי היה שם מטעם הרשויות המקומיות, אבל הוא כנראה לא מבין או מיתמם. לגבי משרד החינוך אין לי צפיות, הוא אפילו לא יודע אם הכסף שהוא נתן הגיע ליעד שלו (כי זה תחת הביקורות של משרד הפנים וכנראה שאין תקשורת ביניהם).
אם הם רוצים עזרה בלחבר את הנקודות, שיפנו אליי :slight_smile:

הרשויות המקומיות כמובן יודעות כמה כסף הן נתנו לכל בית ספר, אך המידע ברמת פירוט זו לא עולה למעלה.

סתיו שפיר ביקשה לקבל מכולם תשובות תוך שבוע. שווה לעקוב. חבל שלא באת לוועדה…

הייתי שמח להגיע אילולי העבודה וכו’. נראה מה תהיה התשובה בשבוע הבא (שבוע הבא… חחחחח)