להפוך את המידע לשינויים בשטח - קוטרלס

הכירו את דני. דני אוהב לנהוג וחשוב לו להיות נהג זהיר. כאשר דני קורא עוד כתבה ב ישראל היום המדווחת על תאונות דרכים בכביש 4 ובכביש 443 http://www.israelhayom.co.il/article/445009, הוא ממש מתעצבן. הוא לוחץ על כפתור בדפדפן, ולתוך הדף שנפתח הוא שופך את כל הכעס שלו על כמות התאונות בכבישים בינעירוניים ועל חוסר הקצאת המשאבים המתאימים.

מיד כשדני מסיים למלא את הטופס, קורה קסם: דני מקבל רשימה של אנשים שמתלוננים גם הם על תאונות בכבישים בינעירוניים. אפשר לראות על מה הם בדיוק התלוננו, מאיזה אתרים הם הוציאו מידע ואיזה רעיונות הם הציעו, למשל היה אדם אחד שמצא ב Anyway את האזורים שיש בהם הכי הרבה תאונות, והיה אדם נוסף שגילה ב מפתח התקציב שהמשאבים המופנים למלחמה בתאונות דרכים ירדו השנה.

בזמן שדני מעיין בפעילות של אנשים אחרים שמתלוננים על תאונות דרכים, האנשים האחרים מקבלים התראה להיכנס לדף שדני פתח מתוך הכתבה ב ישראל היום. תוך כמה דקות, הדף מתמלא ברעיונות שאנשים מציעים, למשל להפגין מול ביתו של שר התחבורה, לארגן עצומה או לעבור לברלין.

לדני יש רעיון אחר: הוא הולך להקים את “התנועה לשחרור הכביש מתאונות” שתבצע פטרולים על כבישים בינעירוניים ותמנע תאונות. התנועה תנוהל באמצעות Demos ו החלטה משתפת, ותקבל חברים חדשים באמצעות Google Forms. דני מכין טופס ב Google forms (אתר חיצוני), מדביק את הקישור לטופס בתוך מקום ייעודי, ומאותו רגע מצטרפים אליו אנשים.

האם יש מקום לתסריט כזה בסדנא?


אחרי הפוגה אקדמית ארוכה, אני חוזר למפגשי הפיתוח. אני מתנדב ב-קוטרלס, החשמביר שהופך קיטורים למעשים. האתר כבר מומש ע"י @Tzahi_Manistersky בכתובת http://kuterless.org.il/labs/coplay/list/ אבל סובל מבעיות UX קשות, ובתחום הזה אני הולך לעסוק.

התסריט הנפוץ של קוטרלס הולך ככה: חשמביר/פרויקט של הסדנא משחרר מידע, משתמש כלשהו צופה במידע, מוצא פרט מידע שנראה לא תקין, מתעצבן. במצב הקיים המשתמש סובל בשקט או “מקטר” בפייסבוק וממשיך הלאה. עם קוטרלס, המשתמש לוחץ על כפתור, מגיע לטופס קצר שכבר ממולא חלקית בפרטים של העמוד המפנה, המשתמש שופך לתוך הדף את כל הכעסים שלו, בוחר תגיות ושולח את הטופס. באותו רגע קורים שני דברים: 1. כל המשתמשים שעוקבים אחרי אותן תגיות מקבלים התראה והם נכנסים לאותו דף, 2. המשתמש מתחיל לעקוב אחרי כל התגיות שבחר קודם, כך שבעתיד יקבל התראה על אנשים שמקטרים על אותו נושא. במילים אחרות, קוטרלס מכנס את כל האנשים שמקטרים על אותו נושא במקום אחד. ברגע שכל האנשים במקום אחד, אנחנו משתמשים במודלים מתחום חוכמת ההמונים כדי לעזור לאנשים להגיע לפתרון (חשבו על “הטוב מכולם” http://reshet.tv/entertainment/the-best רק עם נושאים חברתיים), ומוסיפים רשימה של אתרים חיצוניים שדרכם אפשר לנהל את המימוש של הרעיונות.

התסריט של קוטרלס מתחיל באתר חיצוני, למשל כל החשמבירים/פרויקטים בסדנא שמשחררים מידע (תקציב, תאונות, פנסיה…), ומסתיים באתר חיצוני אחר עבור המימוש של הרעיון, למשל “שאלות ותשובות”, “החלטה משתפת” ו-Demos. אתרים חיצוניים לא חייבים להיות של הסדנא, אבל הכוונה היא להבליט הפניות לאתרים של הסדנא כדי לעודד משתמשים להיעזר ביותר מאתר אחד.

המשימה הבאה שלי בקוטרלס היא להפוך את האפיון שהכנתי בפרויקט הגמר (זהירות 171 עמודים, למיטיבי לכת בלבד: http://tinyurl.com/kuterlessproject) לרשימה של משימות קטנות שאפשר לממש על בסיס האתר הקיים. מכיוון שזה תהליך לא קצר במיוחד, רציתי לדעת האם יש מקום לתסריט כזה בסדנא? האם כדאי להשקיע מאמץ בכתיבת ה-Stories/Issues/Tickets/Whatever ?

רות עבור

2 לייקים