העתירה שלנו נגד מפ"י הוכרעה - כל המידע יפורסם ברשיון פתוח ובפורמט קריא-מכונה!

המידע שפורסם כולל כמה מאגרי מידע ובהם מאגר כל גושי הבנייה בישראל, על מיקומיהם וגבולותיהם, וכן מיפוי ארצי של מכוני מחקר ומוסדות אקדמאיים, חניונים, ישיבות, גני ילדים ובתי ספר, בתי עלמין ועוד.

נפלא. כל הכבוד!

וכעת לעוד צעד אחד קדימה - שכבת החלקות.

כל הכבוד חברים! צעד חשוב!

לפי דעתי, הצעד הבא של הסדנא צריך להיות בניית אתרי המיפוי של הרשויות.
הייתי בקשר עם מספר רשויות והבנתי שהחברות הקיימות לוקחות להם די הרבה כסף על פיתוח ושירותים.

לפי מה שהבנתי קיימות 3 חברות לפיתוח אתרים בתחום המיפוי - קומפלוט, טלדור, אינטרטאון.

שלושת החברות מנצלות את הרשויות ודורשות מהן כסף רב על פיתוח אתרי המיפוי.
הסתכלתי על כל אחד מהאתרים שפותחו על ידי החברות וכולם היו חובבנים ביותר!

בואו נרים פרויקט של פיתוח אתרי המיפוי לרשויות ונמגר את התופעה שהן פונות לאחת משלושת החברות שכתבתי למעלה.

אני מוכן להרים את הכפפה, לאפיין את הצרכים של הרשויות במסגרת עבודתי ואף לארגן תרומות ממספר אנשים של אחסון שרתים בענן.

בואו נשים סוף לנצלנות של חברות פיתוח אתרי המיפוי של הרשויות!

מה דעתכם?

מתן

הי @matanbn

שמי נעם, ואני עובד באינטרטאון.
העבודה מול הרשויות מתחלקת לשני נושאים:

1. טכנולוגיה - הצפיין הגיאוגרפי המשמש את הרשות על מנת לתחקר את שכבות המידע שלה, ועל מנת להתחבר למערכות משיקות נוספות (מוקד, גבייה, רווחה, חינוך ועוד).
  2. פרוייקטים - יצירת מסדי נתונים מאורגנים, חיבוריות בין הנתונים להגברת השקיפות הפנים ארגונית, שיפור תהליכים ועוד.

אני מניח שאתה מדבר על הסעיף הראשון.

בתוך הסעיף הראשון יש רשויות שעובדות על GOVMAP. רשות שזה מספק אותה, נשארת עם זה, ולא פונה לטובת שימוש באתר מיפוי של חברות אחרות. מי שרואה את הערך המוסף במערכת GIS של אחד הספקים האחרים - רוכש את דמי השירות בה. אגב, אין כמעט רשות ש"רוכשת" אתר מבלי פרויקט שיהיה בעל משמעות ותוכן לצקת באתר. פרויקטים כאלו יכולים להיות קשורים ליעודי קרקע (שה GIS הוא החלק הזול בפרויקט), רציפות תפקודית בשעת חירום, אימות ובקרת איכות על מדידות ארנונה, סקרי תמרורים, תיאום תשתיות (ביוב, מים, חשמל, תקשורת, תאורה ועוד) ועד פרויקטים כהנה וכהנה.

גם פה, דמי השירות עבור האתר הם החלק הקטן מהעלות. הפרויקט, כלומר, העבודה עצמה, הינה החלק המשמעותי יותר.

דבר אחרון - הנראות החובבנית של האתר, קשורה באופן ישיר לעובדה שכל אדם, כולל עובדי הרשות המוניציפלית - מפקיד קבלה, דרך פקחים, מנהלי מחלקות ודרגים בכירים - אמורים להשתמש במערכת, ועליה להיות פשוטה וידידותית ככל הניתן.
דווקא ריבוי פונקציונליות הינה “אויב”, ונוטה להפחיד את המשתמש, יותר מאשר לעודד אותו.
ואז, ההפסד כולו שלנו כי נותני השירות ברשות מתקשים בלענות לפניות הציבור בנוגע לאיפה הגוש חלקה נמצאים, איזה תב"ע רלוונטית לי ליד הבית, איפה איזור הרישום שלי וכן הלאה.

מתוך כל המאבקים הראויים של הסדנא, כולל ההצלחה להוציא את שכבת הגושים ממפ"י שהיא נושא הפוסט ולא הכפשה של גורמים פרטיים, לעניות דעתי, שווה להיאבק על דברים אחרים.

נעם

@noamroze שלום
אני מדבר על סעיף 1 ו2.

אני מעוניין שהסדנא יפתחו מערכת שתתאים לכל הרשויות. כמובן שצריך לבצע התאמות בין רשות לרשות אבל 85 אחוז מהמערכות זהות בין הרשויות.
מבדיקה שביצעתי מול הרשויות הן ממש ממורמרות מהיחס מול חברות המיפוי והיו שמחות להחליף אותן בפרויקט שהסדנא תייצר.
הסדנא יצרה במהלך השנים פרויקטים רבים שהיו קשים מפרויקטי המיפוי של הרשויות, אין סיבה שלא נצליח להרים את הפרויקט כולו (סעיף 1 ו 2).

אני מצטער לקרוא שאתה עובד באחת משלושת החברות ומרגיש חוסר נעימות לכתוב את זה, אבל - אני חושב שהמאבק צריך להיות בשלושת חברות המיפוי וכך לחסוך הרבה מאוד כסף למשלם המיסים.

מבחינה כספית (ענן אחסון, רישיונות ועוד) אנחנו מסודרים כך שאפשר להריץ את זה הפרויקט הזה יותר מהר משאר פרויקטי הסדנא.

רעיון מעניין, אבל זה לא מה שהסדנא עושה.

נכון שמתנדבי הסדנא מפתחים קוד שעושה דברים דומים, אבל הקוד הוא רק הבסיס. כדי להציע מערכת חלופית צריך לספק שירות ותמיכה טכנית וגם גןף מכירות שיעבדו מול הרשויות. הסדנא לעומת זאת מתמקדת בקידום מדיניות מידע פתוח והשתתפות ציבורית ותמיכה במתנדבים המפתחים חשמבירים לטובת הציבור.

אני מסכים שהצורך קיים, וישנן רשויות שישמחו להשתמש בקוד פתוח שהתחיל בסדנא, אבל כנראה שלא נכון לעשות זאת דרך העמותה. הועד של הסדנא בוחן אפשרות להקים חברת בת - הסדנא בע"מ - שתתמקד במכירה ושירות המבוססים על חשמביריה הסדנא - כאן. נקווה שתקום במהרה בימינו אמן.

במידה והסדנא לא יכולה להשתתף בשלב זה בפרויקט אבצע את השלב הראשוני על חשבוני.
לשמחתי, אין לי בעיה כלכלית להרים את השלב הראשוני לבד (פשוט זה יקח יותר זמן מאחר ולאנשי הסדנא יש הרבה ניסיון).

האם אנשי הסדנא יוכלו להצטרף בהמשך?

מתן, האם תוכל להציג את עצמך?
אם אתה מעוניין לפתח פרויקט סדנאי, שווה שתגיע להתנדב אצלינו קודם וגם תשמע את הרצאת המבוא כדי להכיר את צורת העבודה של הארגון

מרי, רכזת קהילה

הי @matanbn
לאור העובדה שאני לכאורה “האיש הרע” בסיפור, אני מניח שתועלת גדולה לא תצמח מהדיון הכתוב.
אתה כותב ש"מבדיקה שביצעתי מול הרשויות הן ממש ממורמרות מהיחס מול חברות המיפוי והיו שמחות להחליף אותן בפרויקט שהסדנא תייצר" - מול אילו רשויות? מול איזה גורם ברשות? מול כמה רשויות? האם מול מועצות מקומיות, עיריות, מועצות אזוריות או ועדות לתכנון ובניה? אני כבר מעל שנתיים חורש את ישראל ואת הרשויות. השונות אדירה, מצוקת כוח האדם ברשויות קולוסאלית, התמיכה המקצועית הנדרשת והזמינות מצד החברות גבוה מאד. והכסף שהולך או מוקצה לתחום המיפוי? מינורי עד זעום לעומת כל הוצאה אחרת ברשות.

ורק כדי לשים את דעתי בפרספקטיבה של אחד שבאמת פתוח להקשיב - אני אחד מהיוזמים של ממגיום, כנס לטכנולוגיות מיפוי בקוד פתוח, על מנת לחשוף מומחי GIS לאלטרנטיבות.

אשמח לראות ולשמוע על התקדמותך.
שיהיה בהצלחה, באמת.