תקציב מקומי שלי - לקראת סיום הפרוייקט וההשקה

מעתיקה לכאן דיון שהתחיל במייל:

שבי:

הי תהילה,

סוף סוף מצאתי כמה דקות להסתכל וזה נראה יופי. כמובן שאנחנו יודעים שהקושי הגדול בהשוואה בין תקציבי חינוך הוא שתיקננו לנפש ולא לפי מספר ילדים (וגם לא לקחנו בחשבון מצב סוציו אקונומי). ובכל זאת, בתקווה שזה מעורר שאלות נכונות שיאתגרו אנשים לחפור בתוך המערכת, כפי שהדגמת.

הערה קטנה: בחלק מהמסכים העיגולים קצת בורחים מהמסך, למשל כאן.
ודברי ההסבר לשירותים עירוניים שונים (תחת הוצאה) מדברים על סעיף הכנסה. ראי כאן.

סתם עוד נתון שסיקרן אותי - סעיפי המינהל של תל אביב לנפש גבוהים מאד ביחס לרשויות האחרות והיית מצפה שהם יהיו דוקא קטנים יותר בגלל יתרון הגודל שיש לעיר.

חג שמח,

שבי

תהילה:

שלום לכולכם ושנה טובה
הואיל וטרם הצלחנו למצוא מועד לפגישה, אני מצרפת כאן לינק למערכת של “התקציב המקומי שלי”.
שימו לב:

1. אתם נכנסים כרגע לדף שבו כבר אפשר להקליק על רשות מסויימת ולחפש בתוכה. בגרסה הסופית יהיה דף ראשון שמסביר מה העניין.
  2. יש כאן רשימה שחוזרת על עצמה של הרשויות - זה כהכנה לכך שתהיינה עוד רשויות. לא יהיה בגרסא שנעלה להשקה.

אם אתם רוצים לשחק קצת, הנה הצעה:

1. תיכנסו לקריית ביאליק. תראו את העיגולים, את סדרי הגודל, את דברי ההסבר שרואים כשמרחפים על זה, את ההכנסות מול ההוצאות.
    בואו נסתכל רגע על צד ימין, זה של ההכנסות, ונתעכב על העיגול של ה"ארנונה".
  2. עכשיו בואו נעבור דרך הבר מצד ימין לחורה - ונראה את ההבדל בהכנסות מארנונה בין חורה לבין קריית ביאליק. תראו את ההשוואה כאשר מרחפים מעל העיגולים בשני הצבעים.
  3. עכשיו בואו נעבור לכפר שמריהו, בשביל הפורנוגרפיה.
  4. בואו נעבור לגוש עציון – מעט יחסית לכפר שמריהו אבל, בואו ניכנס פנימה למרכיבים של העיגול שנקרא ארנונה. עכשיו בולט לעיין סעיף “המענקים הכלליים”. עכשיו בואו נחזור לחורה לראות מה יש שם באותו סעיף.
    אני לא יודעת איך להסביר את ההבדל ולמה התנחלויות מבוססות כמו בגוש עציון זכאיות לכמעט פי שניים מענקים
    כלליים מאשר חורה. אבל זה יאפשר לי לחזור למערכת הגדולה ולחפש בה עוד רמות של התקציב. אני יכולה לספר
    לכם שחזרתי וראיתי שהמענק הכללי מורכב ממענק איזון וממענק חד פעמי. ומענק האיזון בשתי הרשויות פחות או
    יותר זהה אבל גוש עציון קיבלה מענק חד פעמי ייעודי לבניית מוסד חינוכי. פה אנחנו נכנסים לשאלה יותר
    גדולה – שאלת המאצ’ינג ולמה רשויות מסויימות מקבלות יותר מרשויות אחרות.
  5. בואו נעבור לתקציב 2011 ועכשיו נסתכל על הוצאה לתרבות. נתחיל בתל אביב, קריית ביאליק, חורה ובסוף כפר
    שמריהו. ההבדלים בהחלט מעניינים.
  6. עכשיו הדבר שמעניין את כולם – תקציב החינוך. אנחנו עכשיו ממילא בכפר שמריהו אז בואו נראה כמה הם קיבלו
    לחינוך וכמה הם הוציאו. עכשיו נחזור לחורה ונראה כמה קיבלו וכמה הוציאו. – אפשר לראות שהוציאו כמעט כמו בכפר שמריהו אבל הרוב הגיע מהמדינה ולא מארנונה
    עכשיו נלך לקריית ביאליק ונראה – הוציאו בערך כמו שקיבלו.
    עכשיו נלך לגוש עציון – קיבלו הרבה יותר על חינוך וגם הוציאו הרבה יותר על חינוך. אז שווה לעבור לשם?
    להקליק על חינוך. להיכנס לשירותים נוספים ולראות את תקציב ההסעות. זה דבר שמאפיין מועצות איזוריות לעומת מועצות מקומיות.

אחרי שתעברו על זה, לפי הצורך נקבע פגישה. מחר אני יושבת בסדנא לידע ציבורי לשפץ את הטקסטים וכו’ של המערכת הגדולה, שתאפשר בשלב הזה לראות את כל רמות התקציב ולחפש באופן מילולי בתוך סעיפי התקציב. על המערכת הזאת יהיו גם דברי ההסבר על דרך קריאת התקציב וגם לינק למיניסייט על ממשל פתוח.

http://mylocalbudget.openmuni.org.il/overview/2011/?metric=budget

תהילה

Dr. Tehilla Shwartz Altshuler