מרשם הדירות של ישראל

אמנם לא נגמרו הדין ודברים עם מפ"י, אבל נראה לי שאפשר לסמן כבר את המטרה הבאה - מאגר מרשם הדירות שמחזיקה הלמ"ס
מהו מרשם הדירות? מדובר על קובץ של כל הנכסים בישראל כפי שהם מופיעים בקבצי הארנונה של הרשויות המקומיות. המרשם מכיל מידע הכולל את שטח הדירה, התשלום השנתי, אזורי ארנונה, קבוצות תעריף וכן, גם את זהות בעל הנכס. אבל בלי זהות בעל הנכס ומידע על ההנחות שהוא מקבל (שמאפיינים אותו), מדובר בפועל על קובץ שמרכז במקום אחד מידע מהרבה מקורות - נתוני שטח דירה (שאפשר לקבל גם מתיקי בניין), מידע על אזורי ארנונה וקבוצות תעריף (מידע מצו הארנונה), תשלום שנתי (שזה חישוב, לא משהו מורכב’). שלושת הנתונים האלה לבדם יכולים להפוך את השאלה “כמה ארנונה משלמים בכל מקום” למידע ציבורי וזה גם יכול לשמש לניתוחים נוספים של תמהילי דירות בערים, יוקר ארנונה עירוני וכו’.
ועכשיו לתכלס - התחלנו לדבר על זה בפייסבוק ואז ויטלי צירף חיפוש של מידע על כל הבקשות פטור שהוציאה למ"ס לרכישת המידע מהחברות שמנהלות את בסיסי הנתונים של הרשויות המקומיות - יש בערך 6 ורוב המידע נמצא ב-3.
גם המחירים נמצאים בבקשות (בין 500 ל-1000 שקל לרשות, למעט ת"א שביקשה 3400). אבל שוב מסתמן כי מדובר על אגריגציה של מידע שנרכש ע"י כסף ציבורי ולכן המידע הגולמי צריך להיות זמין לכל (בניכוי המידע הפרטי, לא סינון מסובך).

מה אני מציע? בקשת חופש מידע עבור הקטגוריות המידע הבאות - כתובת או מזהה גוש/חלקה/מס’ נכס, שטח הנכס, תשלום שנתי, קוד תעריף נכס (מזהה את קבוצת התעריף בהתאם לצו). זה מידע שצריך להיות בידי הציבור, אפשר לעשות איתו אפליקציות מדהימות, שלא לדבר על ניתוחי מידע מעניינים ברמה העירונית.
מה אתם אומרים? @shevy @idoivri @saaralonbarkat @nirhirshman @Vitaliy_Liubimtsev

בעד בעד בעד בעד

ניר הירשמן
050-6205384
נשלח מה- iPhone שלי

‫ב-2 באפר׳ 2016, בשעה 10:00, ‏‏Yogev ‏info@hasadna.org.il כתב/ה:‬

Yogev

April 2
אמנם לא נגמרו הדין ודברים עם מפ"י, אבל נראה לי שאפשר לסמן כבר את המטרה הבאה - מאגר מרשם הדירות שמחזיקה הלמ"ס
מהו מרשם הדירות? מדובר על קובץ של כל הנכסים בישראל כפי שהם מופיעים בקבצי הארנונה של הרשויות המקומיות. המרשם מכיל מידע הכולל את שטח הדירה, התשלום השנתי, אזורי ארנונה, קבוצות תעריף וכן, גם את זהות בעל הנכס. אבל בלי זהות בעל הנכס ומידע על ההנחות שהוא מקבל (שמאפיינים אותו), מדובר בפועל על קובץ שמרכז במקום אחד מידע מהרבה מקורות - נתוני שטח דירה (שאפשר לקבל גם מתיקי בניין), מידע על אזורי ארנונה וקבוצות תעריף (מידע מצו הארנונה), תשלום שנתי (שזה חישוב, לא משהו מורכב’). שלושת הנתונים האלה לבדם יכולים להפוך את השאלה “כמה ארנונה משלמים בכל מקום” למידע ציבורי וזה גם יכול לשמש לניתוחים נוספים של תמהילי דירות בערים, יוקר ארנונה עירוני וכו’.
ועכשיו לתכלס - התחלנו לדבר על זה בפייסבוק ואז ויטלי צירף חיפוש של מידע על כל הבקשות פטור שהוציאה למ"ס לרכישת המידע מהחברות שמנהלות את בסיסי הנתונים של הרשויות המקומיות - יש בערך 6 ורוב המידע נמצא ב-3.
גם המחירים נמצאים בבקשות (בין 500 ל-1000 שקל לרשות, למעט ת"א שביקשה 3400). אבל שוב מסתמן כי מדובר על אגריגציה של מידע שנרכש ע"י כסף ציבורי ולכן המידע הגולמי צריך להיות זמין לכל (בניכוי המידע הפרטי, לא סינון מסובך).

מה אני מציע? בקשת חופש מידע עבור הקטגוריות המידע הבאות - כתובת או מזהה גוש/חלקה/מס’ נכס, שטח הנכס, תשלום שנתי, קוד תעריף נכס (מזהה את קבוצת התעריף בהתאם לצו). זה מידע שצריך להיות בידי הציבור, אפשר לעשות איתו אפליקציות מדהימות, שלא לדבר על ניתוחי מידע מעניינים ברמה העירונית.
מה אתם אומרים? @shevy @idoivri @saaralonbarkat @nirhirshman @Vitaliy_Liubimtsev

To respond, reply to this email or visit מרשם הדירות של ישראל in your browser.

להסרה מרשימת התפוצה, בקר ב הגדרות משתמש/ת.

בשביל להפסיק לקבל התראות בנוגע לשיחה הזאת לחץ כאן.

גם אני תומך!

2016-04-02 13:20 GMT+03:00 nirhirshman info@hasadna.org.il:

מה שלא ציינתי הוא שמדובר על קובץ של 3 מיליון שורות (כמספר הנכסים בישראל). לא שזה אמור להרתיע אותנו…

אני כנראה נאיבי, אבל במה זה כבר כרוך לשלוח בקשת מידע? זה לא ממש בקטנה דרך
האתר?
בתאריך 2 באפר׳ 2016 10:00,‏ “Yogev” info@hasadna.org.il כתב:

זה אולי בקטנה לשלוח בקשה. צריך לנסח אותה, אבל גם צריך להבין שהיא תידחה כמעט בוודאות - על בסיס טיעונים שונים שאנחנו מכירים. אם היא תעבור אז זה יהיה נהדר.
העניין הוא שצריך להחליט האם נלחמים על זה…

מה גם שהעניין הוא לא שחרור חד פעמי של המידע אלא פרסום שוטף שלו, וזה כבר
שינוי של מדיניות.

קיים פרוקייט של המרכז למיפוי ישראל בנושא של דיור
שלפי הבנתי כבר אחד את הנתונים ובצע בהם טיוב
ועדת ההיגוי הבינמשרדית לשיפור מסד הנתונים אודות שוק הנדל"ן
[http://mapi.gov.il/gisNadlan/Pages/default.aspx][1]
לפי המצגות נראה שלמשרדי הממשלה קיים חלק נוסף של GOVMAP שלא פתוח לציבור
http://mapi.gov.il/gisnadlan/documents/forumnadlan.pdf
בנוסף נראה שיש מידע של משרד המשפטים של נתוני ארוננה/או שמתייחסים לנושא הפרטיות של המידע הזה
http://mapi.gov.il/gisnadlan/documents/information_privacy.pdf
כמו כן במצגת הבאה
מתייחיסים לנתונים שונים שיש אצל המרכז למיפוי(לפי הבנתי הנתונים נמסרו ממרכז למיפוי לחוקרים)
http://mapi.gov.il/gisnadlan/documents/drdanielplz.pdf
 מאגר נכסים בישראל )מפ"י; מעוגן מרחבית( ~ 480,000 נכסים
עם עסקאות.
 מאגר מבנים בישראל )מפ"י; מעוגן מרחבית( ~ 1,700,000
מבנים, כולל שימושי קרקע.
 מודל גבהים תלת מימדי )SRTM( ברמה הארצית.
 שכבת שימושי קרקע ושטחים פתוחים )מפ"י(.
 ציוני מיצ"ב מנורמלים ברמת הבית הספר )משרד החינוך –
ראמ"ה(.
 שכבת צנטרואידים של שכונות )למ"ס(.

היי כולם,

אני אחד המייסדים של סטארטאפ בשם Baronet. אנחנו בקשר עם @mary כבר כמה זמן בנוגע לנושא הזה בדיוק. מאוד נרצה לתרום כדי להגדיל את השקיפות בתחום, כשהמטרה הסופית היא לייצר “רשם נכסים” שהוא מעין שילוב של מידע מפנקסי מקרקעין, משרד האוצר והרשויות המקומיות.

התחלנו עם בקשת חופש מידע רחבה למדי, ותכננו לפתוח כאן נושא אחרי שתגיע התשובה. השגתם אותנו אז הנה היא כבר עכשיו:

שלום רב,
נרצה לקבל את המידע הבא:
1 .רשימת כל הנכסים בארץ, עד לרמת תת-חלקה, כולל מיפוי לכתובת.
2 .עבור כל נכס, כל הנסחים הזמינים לו - רגיל, מרוכז והיסטורי.
3 .עבור כל נכס, תשריט - במידה וקיים.

הבקשה נשלחה בתשעה במרץ למשרד המשפטים, כדי לקבל את המידע מפנקסי המקרקעין. אנחנו מקווים לקבל תשובה השבוע.

יותר מנשמח לעבוד בתיאום עם הסדנה כדי להגיע למטרה מהר יותר ולמנוע מאמץ כפול.

אדאג להיות זמין פה, ואפשר גם במייל אם רוצים: ofek [strudel] baronet.co.il

אפק
קודם כל - המטרה שאתם רוצים להשיג ראויה
שנית - על אף שאני דיברתי על מאגר מידע של 3 מיליון נכסים, מבחינת היקף בדאטה הוא עדיין קטן ביחס למידע שאתם ביקשתם בבקשת המידע
שלישית - ייקח למשרד המשפטים זמן לנסח לכם תשובה (לא חודש אחד). שתף אותנו שתקבל את התשובה

נעדכן בהחלט בהתפתחויות.

תכננו גם להתקדם מול משרד האוצר עם היסטוריית עסקאות נדל"ן, נשמח להריץ את זה כחלק ממאמץ משותף. המידע חשוף כרגע, אבל לא נגיש במיוחד בעקבות המערכת המסורבלת.

אופק

למיטב זכרוני אין במרשם הדירות במאגר את כל הישובים, אולי 300 מתוך 1300 ישובים בארץ

כיוון חשוב ונכון. יש פיילוט שמפ"י מריצה מול רשויות שמשתפות איתה פעולה לגבי הסדרה וחיבור של נתוני ארנונה למול כתובת. אני אצרף את קובץ הפנייה לרשות בהמשך. בינתיים, שמעתי חוות דעת אחת שאומרת שאין חיבור לתת חלקה (לדירה) ולכן יעילות הפרויקט עדיין מוגבלת בערים.
מעניין אם למ"ס ומפ"י מסונכרנים במאמצים הללו, אני אנסה לברר.

עדכון: קיבלנו תשובה, היא אומרת שנקבל תשובה עוד 25 יום

קיבלנו תשובה:

לאחר בירור בקשתך שבנדון הנני להשיבך כדלקמן:

בקשתך נדחית מכח סעיף 20 לחוק חופש המידע, התשנ"ח-1998 (להלן: “החוק”) כמפורט להלן:
האגף לרישום והסדר מקרקעין פועל עפ"י החוק והתקנות שעל פיו, ובהתאם
לנהלי האגף לרישום והסדר מקרקעין.

1. הפעולה המבוקשת על ידך זו כרוכה באגרה ע"ס 152 ₪ לאיתור מוטב אחד בלשכה אחת, עבור כל לשכה נוספת כרוכה אגרה ע"ס 27 ₪ (קיימות 9 לשכות באגף), סה"כ האגרה לאיתור נכסים בכל הלשכות הינו סך של 368 ₪.
  1. במידה והנכם מעוניינים ביותר ממוטב אחד בכל הלשכות, התשלום יהיה כדלקמן:
    368 ₪ Xמספר המוטבים.
  2. ניתן לשלם את האגרה באמצעות אתר שרת התשלומים הממשלתי, ולהעביר את האגרה באמצעות פקס-מייל 02-6467754.

במידה והבקשה מוגשת מטעם חברה, לבקשה יש לצרף פרוטוקול חברה מאומת כדין והמפרט מי רשאי לחתום על הבקשה מטעם החברה.

כנגד החלטה זו יש בידך לעתור לבית המשפט לעניינים מנהליים מכח סעיף 17 לחוק.

קודם כל, לא קיבלת “לא”, קיבלת “שלם ותקבל”. לא יודע אם זה יותר או פחות טוב…
לא ברור מהתשובה שלהם מה אתה מקבל תמורת הכסף - את הנכס? את הרשימה? את התשריט? את הכל? הייתי מברר מולם מה בדיוק מקבלים בתמורה לכסף (אלא אם אתה כבר יודע).
שנית, הייתי מנסה לברר מה העלות של כל מרכיב בבקשה בנפרד - הם נדרשים על פי החוק לפרט את העלות של כל מרכיב בנפרד ולא לעשות איחוד בין הסעיפים

אולי זה יכול לעזור
אני יודע שיש במפ"י פעילות שקשורה למכרז הזה
אפשר לדעתי ליצור קשר עם הספק הזוכה ולעשות איתו שיתוף פעולה, מן הסתם הוא ישיג הסכמה של מפ"י אם המטרה היא טיוב הנתונים שם.

אפשר צעד אחד קדימה - להגיש למפ"י בקשת חופש מידע על הנתונים שמופיעים במכרז הזה, הוא מ-2012 :slight_smile:
אחרי שעניין הגושים יסגר אולי אפשר שהסדנא תגיש - אם נזכה, אולי הם לא ירצו להתעסק איתנו שוב…
@shevy