השגות על פטור ממכרז

מפתח התקציב עזר לחשוף שיש הרבה מאד בקשות לפטור ממכרז, הרבה מאד. אנחנו מדברים על זה לא מעט, אז החלטתי לשתף מקרה של פטור ממכרז שאני מחכה הרבה זמן בשביל לעכב אותו.
קצת רקע: יש במדינת ישראל הרבה מאד מתחמים בהם יש זיהומי קרקע שהמקור שלהם הוא מפעלים/מתקנים ממשלתיים, בראשם חברת תע"ש (התעשייה הצבאית) שהיא במהותה תעשיית תחמושת ותחמושת חכמה. שלושת הדוגמאות המוכרות יותר למתחמים של תע"ש הם תע"ש מגן על דרך השלום בת"א, ממש מתחם למגדלי ת"א ובסמוך לבית הקברות של גבעתיים. מפעל נוסף מוכר הוא המפעל בצפון הרצליה פיתוח ליד שכונת נוף ים. המתחם השלישי הוא מתחם תע"ש השרון שנמצא על גבולן המזרחי של הרצליה ורמת השרון, אך גם שייך מוניציפלית להוד השרון. המשותף לשניים הראשונים הוא שהם ננטשו ושהמדינה עשתה נסיון לטהר את הקרקע שלהם… ונכשלה. השלישי חי, קיים ומזהם (אם כי הרבה הרבה פחות ביחס ללפני 30 שנים).
מדינת ישראל דוחה ככל שהיא יכולה את הטיהור של הקרקעות, כפי שבה לידי ביטוי בסחיבת הרגליים בטיהור של נוף ים (אט"ד הגישו עתירה ב-2006, המדינה משכה אותם פחות או יותר עד סוף 2015). זה גם בה לידי ביטוי במתחם תע"ש השרון שהמדינה מתעקשת לקדם על שטחיה עיר בינונית בתפיסה שהקרקע “תטוהר במלואה”, אבל היא עומדת על הרגליים האחוריות שהרשויות והעמותות הסביבתיות דורשות לבצע סקר מקיף בכדי לעמוד את מידת הזיהום המלאה טרם ביצוע התכנון (סתם, כי רוצים לדעת אם בכלל יש סיכוי לטהר את כל השטח - מן כזאת גחמה).
אז המדינה מקדמת במלוא הקיטור את התכנון והיא יודעת שבשביל לבצע את הטיהור עצמו היא צריכה להוציא מכרזים - מה שיחייב אותה לבצע סקר מקיף בשביל שהמתמודדים ידעו לאן הם נכנסים - אז מה עושים? מחליטים להאציל את הטיפול בכל המתחמים לחברה ממשלתית בשם “החברה לשירותי איכות הסביבה בע"מ”, חברה ממשלתית מדשדשת שכבר נכנסה לרשימת החברות שהמדינה רוצה להפריט, חברה עם נסיון של פרויקט אחד (שרחוק מקנה המידה של הטיהורים שצריך לבצע). מה המדינה משיגה? ראשית, כולנו יודעים שחברות ממשלתיות נמצאות בפוקוס יותר קטן ממשרדי ממשלה, שנית, מדובר על חברה מדשדשת שרוצים למכור - אין כמו יציקת תוכן כספי עם פוטנציאל לניהול של 2 מיליארד שקלים, שלישית - אפשר לצמצם את החשיפה של המדינה לאחריות, לגלגל כל עיכוב על החברה המנהלת אבל מצד שני לטעון שיש מי שמוביל את התהליך. עד כאן הרקע.
אז אני כבר עוקב אחרי התהליך הזה לא מעט זמן וידעתי שהוא צריך להגיע לתחנה של החשכ"לית לטובת אישור הפטור ממכרז. עקבתי, חיכיתי ושהבקשה פורסמה הגשתי השגה על הבקשה. מאז הגשת ההשגה קיבלתי תשובה שבתמציתה (לדעתי) אומר המשרד להגנת הסביבה שאין לו בעיה לרתום עגלה עם 2 מיליארד שקלים ואולי יותר (כי אין להם מושג כמה יעלה הזיהום - הם הרי לא יודעים את היקפו) לפני הסוס שבספק אם יש לו את הכלים לבצע את המטלה. מה גם שכנראה מדובר על מטלת ניהול פרויקט, משהו שאני אישית לא מבין למה הוא לא מבוצע ע"י צוות מקצועי של המשרד (ואולי ככה למשרד גם יהיה גוף מקצועי שיטפל בטווח הארוך בטיהור קרקעות - סתם רעיון כזה שלמדינה יהיו מומחים/מוקדי ידע לדברים שהיא צריכה לבצע).

יוגב - הנושא מעניין אותי מאד מאד. אשמח אם תיצור קשר.

רוני [email protected]

אני מחפש את הפטורים של המכרז בנושא אבטחת מידע

http://www.pc.co.il/it-news/212705/

http://glz.co.il/1064-81756-HE/Galatz.aspx

“שראל” נהנית ממונופול כמעט מלא בתיווך בין חברות התרופות לבתי החולים, מאז
החלה לפעול במסגרת פטור ממכרז בשנת 1998. לקראת סיום תוקפו של הפטור
בפברואר 2016 הוקם צוות במשרד האוצר שנועד לבחון את ההתקשרות עם החברה, אך
זו סרבה למסור לו נתונים על מחירי התרופות שהיא רוכשת והואשמה על ידו
בהיעדר שקיפות ובניגוד עניינים.

הפטור הזה יותר מורכב (לדעתי), כי המדינה יצרה עילה לפטור לחברה ממשלתית שאין באמת סיבה (שוב, לדעתי) לתת ל את הפטור הזה

איזה פטורים/מכרזים של אבטחת מידע אתה מחפש?

זה לא פטור שקשור לאבטחת מידע. זה פטור שנובע מהכרזה של חברה ממשלתית על ספק יחיד בטיעון שהוא היחיד שיכול לבצע את הפעולה. אני טוען אחרת Yogev Sharvit

"Everything is possible in more than one way"
http://Muni-Index.co.il

נת"ע? לא בטוחה שזה אותו דבר

למה לא? חברה ממשלתית שהוקמה על מנת לנהל פרויקט עתיר תקציב, תוך קידום התכנון והביצוע של הפרויקט. אגב, גם את נתע אפשר להעתיק בשלמותה לתוך משרד התחבורה, זה אולי היה חוסך למדינה הון עתק ואולי גם מקטין את הסיכוי לכל המינויים הפוליטיים בחברה.

כן. רק שנת"ע הוקמה לצורך הפרויקט (והג’ובים?) והחברה לשירותי איכות הסביבה
כבר קיימת…

אותו דבר. בהחלט.

2016-05-19 8:45 GMT+03:00 Yogev [email protected]:

החברה לשירותי סביבה הוקמה בזמנו לטובת פרויקט שיקום קרקע (בחובב) מתוך ראיה עתידי שהיא תעשה דברים נוספים כאלה. ואז המציאות הראתה שהמדינה לא ממהרת לנקות כלום (יותר נכון, מעכבת ניקוי). מפה לשם הגענו עד הלום Yogev Sharvit

"Everything is possible in more than one way"
http://Muni-Index.co.il

אני לא חושבת שהחברה הוקמה לצורך ניקוי הקרקע. אפשר להגיד עליהם הרבה דברים
אבל זה לדעתי לא נכון…

2016-05-23 16:53 GMT+03:00 Yogev [email protected]: