רעיון להוספת ההצבעות של ועדת השרים למנגנון האג'נדות

שלום,

רציתי להתייעץ אתכם לגבי רעיון להוספת ההצבעות של ועדת השרים למנגנון האג’נדות למרות המחסור בנתונים רשמיים על הצבעות השרים.
הרעיון מתחלק לשני חלקים:

1. במידה ויהיה לנו את הנתונים בדרך כזאת או אחרת (ראו סעיף 2) האם נכון יהיה לתת לכל הצבעה בעד ניקוד של 3 נקודות ששוה לניקוד של 3 שלבים בהצעת חוק רגילה? ההיגיון אומר שמכיוון שהועדה קובעת את גורלה של כל הצעה היא שקולה לכל שלבי ההצבעות על החוק. במקרה של הצבעה נגד היא תקבל נקודה אחת כי גם חוק שנופל לא עובר את הקריאה הטרומית ברוב המקרים.
  2. מכיוון שאנו רוצים לעודד אחריותיות אני מציע ל"הוריש" לכל חבר בועדה את ההצבעות של כלל ועדת השרים, אלא אם הוא שיחרר בצורה רשמית את כל הצבעותיו בועדה באותו יום, החיסרון הוא כמובן במידע שביודעין הוא לא מדוייק מבחינת ההצבעה הפרטנית, אבל אין ספק שהוא מדוייק מבחינת נקודת מבט אחריותית. יתרון אפשרי יהיה שכך נחשוף מידע שהיום הכלי לא מתייחס אליו ונעודד שרים לחשוף את הצבעתם לאחר שהם יקבלו ביקורות מהציבור ויצטרכו להסביר איך הם הצביעו שונה מהועדה ומדוע הם לא חושפים את המידע בצורה סדורה.

מה דעתכם?
@ofri
אלון

1. מה קורה אם מישהו הצביע נגד ועדיין ההצבעה עוברת את ועדת שרים? אני חושב שזה רעיון מעניין שצריך לחשוב עליו מעט יותר. בשלופ אני חושב שהניקוד נכון, וצריך להנתן בהתאם למספר השלבים שההצעה עוברת לאחר ועדת שרים.
  2. אהבתי. לא מדוייק בעליל (למרות שיש לנו 50% הצלחה) אבל בהחלט יכול בהתלחה להעלות את הדיון ואת הבעייתיות של חוסר המידע.

שני הרעיונות נחמדים ושווים ניסוי ותהייה

שלום,

התייעצתי עם עפרי והחלטנו שעדיף לממש כלי של אג’נדות לועדת השרים בלבד עם מימוש של סעיף 2 בצורה מודגשת כי:

1. זה לא רעיון טוב לערב תפוחים עם תפוזים.
  2. זה ישיג את אותה מטרה של לחץ פוליטי לשקיפות הרצוייה ואף יעצים אותה.
  3. זו הזדמנות להדגיש את חוסר העבודה הפרלמנטרית של השרים בועדות ובכלל.
  4. זה יהיה קשה לשנות את מנגנון חישוב האג’נדות בצורה אמינה ובזמן סביר.

מה דעתכם?
אלון

לאחר הפגישה שבוע שעבר עם המשמר, אני חושב שלהשקיע משהו בכיוון ועדת שרים מיותר.

אתה יכול להסביר למה?