דיוני צוות תב"ע פתוחה (ארצי)

פתיל זה משמש לתקשר, לשאול ולענות בנוגע לעניינים הקשורים לאתר תב"ע פתוחה ברמה הארצית.

בהמשך להצעה של נועם, מעתיק לפה את השירשור של הדיון שניר החל ומוסיף את שלי
יוגב:
אני מסכים עם נועם, אין מה להוסיף
לגבי כפתור “מי אנחנו”. המידע שם טוב מאד אבל צריך לפצל אותו. צריך גם כפתור “מילון מונחים” שיכיל את ההסברים מהי תב"ע וכו’, אולי גם עם קישורים פנימיים במאפשרים קפיצה בתוך החלון (ולכן יהיה צורך בתוכן עניינים), ככה גם אפשר להוסיף מידע ולא להפיך את המידע ב"מי אנחנו" למגילה
ועדיין לא עשיתי משהו שמצדיק קרדיט עם קישור לאתר שלי, אבל תודה שהוספת את השם שלי

נועם:
הי.
אני עוד לא מרגיש שהרווחתי את הקרדיט, אבל עכשיו אני חייב לנסות. מצטער אם אני
מתפרץ כאן לדלתות פתוחות, ראו בזה ניסיון שלי ליישר קו לקראת הדיון הקרוב.
שתי מחשבות/תהיות לגבי הפיצ’ר החדש (והמוצלח לכשעצמו) ובכלל:
א.
ההצגה הכרונולוגית לכשעצמה נחמדה כהוכחת יכולות למשתמש/ת, מה שיכול לדעתי
לשדרג אותה בהרבה הן אופציות סינון (על העדכונים האחרונים).
ב.
ברגע שהזנתי חיפוש התוצאות המוצגות הופכות להיות תוצאות מבוססות מיקום
(כלומר, באותו הגוש), כשציר הזמנים משמש כמיון משני. הייתי שמח שתהיה לי
האופציה לראות תוצאות חיפוש שתי בדרכים - וכל התוצאות האחרונות בגוש של
הכתובת (התוצאות הקיימות) אבל גם עדכונים אחרונים מהסביבה הרלוונטית, כלומר
גושים שכנים. גם כאן, יכולת הסינון היא כלי חזק ואם היתה לי היכולת להגדיר
את הרדיוס שבו מעניין אותי לקבל עדכונים - מה טוב…
קחו לדוגמא את רח’ עזה 45 בירושלים (גוש 30025, יושב על הגבול בין גושים. יש פה שלושה סוגי תוצאות שמשתמש/ת ירצו לקבל (וחייבים להפריד ביניהם כדי שיבינו מה הם רואים):א. ההיסטוריה של הגוש הרלוונטיב. עדכונים אחרונים מהגושים המשיקים (30023, 30026) (או ברדיוס בקילומטרים).
בשני מסכי התוצאה הייתי רוצה לסנן החוצה רשומות לפי סוגי פרסום, כותרות הרשומה, סוגי מסמכים קיימים וטווחי תאריכים.

וההערה מתודית: את כל הדיונים האלה אני חושב שנכון שנקיים בפורום.
גם בשביל התיעוד וגם בשביל לאפשר למצטרפים עתידיים להשלים פערים בקלות
יחסית. להחלטתכם. יש לנו דיקטטור נאור (ושקט) אז את העניין הזה אני מגלגל
לפתחו.
חג שמח,נעם
2014-10-08 17:57 GMT+02:00 Nir Yariv niryariv@gmail.com:

ניר:
שלום חברים,

העלינו
כמה שינויים באתר, בין השאר מוסיפים שמותיכם לרשימת המשתתפים בפרויקט. אם
יש לכם קישור לאתר פרטי שתרצו שהשם יכוון אליו, שלחו לי ואוסיף.

בינתיים,
תעיפו מבט באתר/ים שלנו - הכנסנו קצת שינויים בממשק, ובעיקר פיצ׳ר חדש של
״עדכונים אחרונים״, שמראה בדף הבית רשימה של תב״עות שהסטטוס שלהן השתנה
לאחרונה.

חג שמח,
ניר

מסכים שעדיף לעשות את הדיון בפורום. אולי כדאי לתת לזה איזה תגית אחרת מ״תב״ע פתוחה בירושלים״, משהו כמו ״תב״ע פתוחה: כללי״?

יוגב, תרגיש חופשי לבנות נוסח חדש של התוכן ב״מי אנחנו״, אבל אני חושב שחשוב שיהיה נגיש למשתמש שלא מכיר תב״עות - דהיינו קצר יחסית. אם נתחיל עם תוכן עניינים וכו׳, רוב האנשים לא יקראו.

נעם, אם אני מבין נכון מה שאתה מבקש יכול להפתר אם נציג בכל גוש תוכניות מגושים סמוכים? אני אישית די נזהר מאפשרויות סינון וכו׳, משתי סיבות עיקריות:

1. כל אלמננו כזה מסבך את הממשק ועושה אותו נגיש פחות למשתמש החדש. מספיק שהוא לוחץ בטעות על הכפתור ואז המידע משתנה וכבר לא ברור מה בדיוק מוצג וכו

2. סה״כ כמות המידע היא לא מאד גדולה, ואפשר להציג הכל ולתת למשתמש לבחור מה שהוא רוצה - כמובן בתנאי שכברירת מחדל אנחנו מציגים את המידע היותר רלוונטי קודם. למשל, בתוכניות גוש אנחנו ממינים לפי זמן יורד מתוך מחשבה שהתוכניות החדשות הכי מעניינות לרוב המשתמשים, אבל גם מראים את כל התוכניות ההיסטוריות, כך שמי שרוצה להתעמק יכול פשוט לגלול למטה.

הי @niryariv, כותרת הדיון הוחלפה.

הצגה מגושים שכנים פותרת את הבעיה רק באופן חלקי - המשתמש/ת הרגילים חושבים במונחים של קילומטרים מהבית, לא של גושים וחלקות. הצגה של גושים שכנים עשוייה להציף אותם בתיעודים שלא מעניינים אותם.

מקבל את החשש מסיבוך ועומס. רעיון ראשון לפתרון: כל חיפוש יאפס את הסינון - כלומר יציג את כל התוצאות ולכן, כדי למקד חיפוש המשתמש/ת יהיו חייבים לזרוק החוצה סוגי פריטים שלא מעניינים אותם. ושוב, כשיעשו חיפוש מחדש.

אני מזכיר (בהמשך לשיחה שקיימנו בעל-פה) את דעתי שמה שהאזרחים הרגילים (כלומר, כל מי שאינו עוסק בתחומי התכנון והנדל"ן) הכי צריך מאיתנו הוא היכולת לבנות התראה אישית שתאפשר מעקב אחרי כתובת ספציפית. אם זה הכיוון אז יהיה נחמד לאפשר להם לקבל את ההתראה רק בנוגע לפרסום שרלוונטי להם.

כאמור, רק דעתי הראשונית והלא מגובשת.

אכן, הבעיה היא שכרגע גיאוגרפית אנחנו ברזולוציה של גושים - יש לנו מידע אמין רק על מס׳ הגוש של התוכנית אבל לא על המיקום המדויק. המידע המדויק קיים אצל מבא״ת, מה שהם קוראים קווים כחולים, אבל הם לא משתפים.

זה אחד האתגרים הגדולים שלנו, אם נפצח את זה נוכל גם להפטר מהצורך במפת גושים לכל רשות, ונוכל לכסות את כל הארץ.

תודה הקרדיט, אכן מסכים עם קודמיי מקווה להרוויח אותו בהמשך.
לגבי ההארות, לטעמי הוא עדין לא מדבר בגובה העיניים למשתמש הפשוט, שלא מבין בגושים וכמו שניר כתב, מעניין אותו מה קורהמסביבו או מה יהיה בעתיד או שמחפש מקום מגורים חדש ורוצה להבין את הסביבה.
למה לא לייצר כפתור בית ותמיד להציג למשתמש את מה שקורה מסביבו? עידכונים חדשים, התראות ועוד.

הכוונה שלי לגבי כתור ה"מי אנחנו" הוא שהוא מכיל מידע חשוב אבל לא רלבנטי לשאלה “מי אנחנו”. כל המידע על מה זה תב"ע וכו’ (תכל’ס כל מה שמתחת לקרדיט) צריך להיות תחת כפתור - “מיליון מונחים” או "מה זה תב"ע"
רושם לעצמי משימה לאתר אתרים טובים שנותנים הסברים טובים למונחים הכלליים. להפנות לאתר אחר שכבר עשה את העבודה זו לא בושה
ועוד משהו קטן - אספתי את הפיידבק על האתר מתוך התשובות שהתקבלו בטופס משוב שלנו, ראו מצורף (אין מספיק בשר בשביל סטטיסטיקה)הזן תיאור קישור כאן

אם באמת אין דרך לעקוף את זה, אז האופציה של “גושים שכנים” היא סבירה. זה עדיף ממצב שבו משתמשים יפספסו מידע רלוונטי רק בגלל שהבניין מהצד השני של הכביש נמצא בגוש אחר.

אבל, רגע, יש לי רעיון אחר ובטח יש סיבות טובות, שאני לא מכיר, למה לא ליישם אותו:

1. להוציא נ.צ. של הכתובת (זו שלגביה נעשה חיפוש, מרכז המעגל)

2. בעזרתה לחשב נ.צ. חדשים (קצוות) לפי רדיוס המבוקש (ע"י המשתמש/ת) שיהוו סמנים לוקטורים של חיפוש. ככל שרדיוס החיפוש גדל, עולה גם מספר הוקטורים הנדרשים.

3. להוסיף באופן מחזורי לתוצאות החיפוש המוצגות תוצאות מחיפוש סדרתי של הנ.צ. מהוקטור (שמומרים לכתובות באמצעות התגים addr ב-open street map), תוך וידוא שהרשומה כבר לא מופיע, כדי להמנע מכפולים.

השאלה היחידה שתישאר אז היא האם לסדר את התוצאות לפי מרחק מהמקום המבוקש, לפי זמן או לאפשר את שניהם.

אבל אין לנו נ.צ של תוכניות, רק את מספר הגוש שלהן… התוכנית היא שבהינתן נ.צ של כתובת, נחשב איזה גושים נמצאים ברדיוס מסוים ממנה ונציג תוכניות מהגושים הנ״ל.

ניר - לאור החיבוריות המפתיעה לאתר משרד הפנים, האם יש אפשרות לשלוף ממנו את קבצי ה-DWG שמצורפים לתוכניות החדשות? מצאתי תוכנית ברמת השרון עם הרבה מאד קבצים כאלה, כולל קובץ פוליגונים של החלקות בתוכנית…

לאיזו חיבוריות אתה מתכוון?

יש קבצי ממ״ג (SHP) גם באתר רמ״י, אבל עוד לא עבדנו על שליפה שלהם. הם לא נמצאים בכל תוכנית ואנחנו לא בטוחים מה החוקיות (מפ״י אמרו לנו שלכל תב״ע יש קובץ כזה, כולל ישנות, היה איזה פרויקט של דיגיטציה של כל המידע הזה)

התכוונתי לקישור לעמוד הרלבנטי במבא"ת
אם יש גם באתר רמ"י קבצים עם מידע על פוליגונים אז כנראה לא שמתי לב.

את זה אנחנו עושים דרך האק של מור, אבל אנחנו לא מגרדים את הפוליגונים עדיין… יש קובץ כזה בכל תוכנית באתר מבא״ת? אולי שווה להתחיל לגרד אותם.

אני ראיתי קובץ בתוכנית של רמת השרון מספטמבר 2014. לא יודע כמה אחורה זה הולך אבל אם זה זמין, צריך לשאול האם שווה להתחיל “לרצף” את התוכניות שכבר יש גם במחיר שהמידע שלנו על חלקות יהיה חלקי