epidemic - בריאות פתוחה

אהלן, בניתי אתר שלוקח את נתוני המחלות מחויבות הדיווח בישראל מאתר משרד הבריאות (מפורסם כקבצי אקסל מזעזעים) ומפרסר אותם לדאטה שנראה כמו שצריך ומציג גרפים.
אשמח לשמוע את דעתכם על האתר והאם אתם חושבים שיש בו פוטנציטל להפוך לפרויקט של הסדנא.
http://epidemic.co.il/

נראה מדהים, לגמרי יכול.

אדם

מגניב מאד. אני עושה את זה בדרכי הלא טכנולוגית בגיליון של גוגל ופשוט כל פעם שיש לי זמן מוסיף עוד איזו תקופה

במקביל יש לי ניתוח שאני עושה על נתוני החיסונים והתחלואה ברמת יישוב. משם אני יכול להגיד שנתוני המשרד הבריאות באיכות מאד נמוכה עם המון טעויות, חלקן מאד מביכות. כותבים יישובים עם שגיאות כתיב ואז יש חלק מהתחלואה על כתיב נכון וחלק על כתיב שגוי, מערבבים בין שכונות ליישובים ואז חלק מהתחלואה של ירושלים או עפולה רשומה על העיר וחלק על שכונה ועוד ועוד בעיות. אפילו בקובץ יישובים עם סמל יישוב הם הצליחו לעשות טעויות.

לגבי הדוחות האפידימיולוגים המדוברים אני חושב שיש 2 סוגויות מתודולוגיות שחשוב לבאר. האחת האם שמות היישובים האלה הם היישובים או לשכות משרד הבריאות, ואם לשכות, חיוני להבין איזה יישובים נכללים תחת כל דיווח. למשרד הבריאות באופן היסטורי יש חלוקת מחוזות (לשכות בריאות) ששונה מכל חלוקה אחרת, ואני לא מצאתי מפתח מסודר שיודע לקשר בין יישוב לבין לשכת בריאות. הדבר השני זה נושא של ריפוי. דוח אפדימיולוגי כולל את סך המקרים שדווחו בשבוע מסוים, במקביל יש למשרד דוח ברמת סך החולים ביישוב מסוים, ולא ממש ברור הקשר בינהם. משרד הבריאות לדוגמה הוציאו שני פרסומים לתאריכים 26/11/2018 ו-28/11/2018 ובינהם פער של 68 חולים רק בירושלים.

נראה מעולה! וממחיש בצורה די מפחידה את ההתפרצות של חצבת בארץ… :frowning:

כן אה? לא לחינם זו המחלת הדיפולטית…

מדהים! יש לך לינק גם לנתונים האחרים שאספת? אולי יהיה אפשר לשלב באתר באופן מעניין.

ראשית יפה מאוד. כל הכבוד.
רציתי לעבוד על זה
המידע הוא ברמת לשכת בריאות, שזו רזולוציה נמוכה יחסית.
אבל המעניין יותר יהיה כשנוכל להגיע לרזולוציה גאוגרפית יותר טובה, ואז נוכל לראות מה קורה בכיסי סרבני החיסון. כלומר אנו צריכים בתוך ירושלים ברמת שכונה. המידע הזה לא קיים בצורה מסודרת, לצערי.

מכל מקום, יש שאלות שניתן יהיה לשחרר לציבור לדעתי. אשמח לשמוע בקשות שתשמשנה לבסיס לסדר עדיפויות לפרסום.
למשל, נראה לי שלא צריכה להיות בעיה לשחרר רשימת ישובים לפי לשכת בריאות, אם זה מעניין, במקום לעבוד ברמת שאילתא כפי שיש באתר.
מכל מקום, כעיקרון לשכות בריאות עובדות ברמת נפה.
חלוקת ישובים לנפות מוגדרת באתר data.gov.il:

כאמור, זה לא מדויק לגמרי.כאשר נפת רמת הגולן (דלת האוכלוסין) לא מופיעה בדו"ח (ונפת יזרעאל מתחלקת לנצרת ועפולה), וכן הלאה.
לשים לב שמידע ברמה האישית לא ישוחרר.

הי דין,

זה לגמרי פרויקט שמתאים לסדנא וסופר מענין.
נשמח לעזור לתת לזה חשיפה תקשורתית.