ייזום ואיחוד הצעות חוק

שלום רב,
אני עורך מחקר על שיתופי פעולה בין חברי כנסת ונעזר בנתונים המעולים של כנסת פתוחה. אני מנסה לבחון אילו ח"כים יוזמים הצעות חוק ביחד.
התחלתי עם נתונים על כל הצעות החוק (bills) והיוזמים של ההצעה. אבל הבנתי שכל הצעת חוק היא למעשה איחוד של מספר יוזמות - למשל בהצעה - https://oknesset.org/bill/2850/ מופיעים תחת יזום הצעת החוק - שבע תתי הצעות שונות.
כיצד מתבצע האיחוד של ההצעות המקוריות? האם ניתן לאסוף נתונים ב-API של כנסת פתוחה גם על היוזמות הספציפיות ולא רק על ההצעה המאוחדת (ראיתי שיש גישה לשמות של הח"כים אבל לא ל-id שלהם)

נתקלתי גם באתר שממפה שיתופי פעולה בין חברי כנסת בצורה מאד יפה - http://mkmap.oknesset.org/
אבל לא הצלחתי להבין על אילו נתונים הכלי מסתמך.

תודה רבה מראש,
רועי לוי

ברוב המקרים הצעת חוק היא של ח"כ בודד, או של קבוצת ח"כים שהראשון ביניהם ברשימה הוא היוזם והמארגן. כאן יש שיתוף פעולה ממשי, לפעמים של ח"כים מצדדים מנוגדים של המפה, שהסכימו לעבוד ביחד על עניין מסויים.
איחוד של הצעות חוק נעשה בשלב הוועדה, כשהדיון כבר מתקדם לכיוון חקיקה. בהרבה מקרים זה שיתוף פעולה כפוי, שכן הוועדה החליטה על מיזוג הצעות החוק והיוזמים כבר אינם מובילים בלעדיים. אם אתה מחפש את הצעות החוק המקוריות, אפשר למצוא אותן בחיפוש הצעות חוק שהונחו על שולחן הכנסת. כלי החיפוש באתר הכנסת לא רעים, ובמקרה הזה אולי אפילו מתאימים יותר. תנסה.
לגבי מיפוי שיתופי הפעולה, אני מניח שהוא מתבסס על רשימות הח"כים שהגישו הצעות חוק משותפות.
טל

טל תודה רבה על התגובה המהירה!

מעניין מה שאתה כותב על שיתופי פעולה. אני בהחלט אבדוק את אתר הכנסת, אני רואה שם את כל הצעות החוק המקויות ואני אנסה לאסוף משם את הנתונים. יש להם API מסודר או שפשוט כדאי לעשות scraping לאתר?

עדיין מעניין אותי להבין את איחוד החוקים בכנסת פתוחה.
למשל עבור החוק הבא: https://oknesset.org/bill/10118/ מופיעים חמישה יזמים: איימן עודה, זהבה גלאון, יוסף ג’בארין, מירב בן-ארי, עאידה תומא-סלימאן ועבדאללה אבו-מערוף
בחלק של ייזום הצעה מופיעים שתי הצעות:
א. הצעה מ- 1.8עם היזמים הבאים: דב חנין, איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, יוסף ג’בארין, עבדאללה אבו מערוף
ב. הצעה ב 4.7 עם היזמים הבאים:זהבה גלאון, מירב בן ארי, שלי יחימוביץ’

כלומר בשלב האיחוד יש ח"כים מכל אחת מההצעות אבל גם חסרים ח"כים מכל הצעה (דב חנין ושלי יחימוביץ’).
איך בוצע האיחוד של יוזמי הצעות החוק בכנסת פתוחה? לא הצלחתי להבין על מה זה מתבסס…
תודה,
רועי

קשה לעקוב במדויק אחר תהליך האיחוד. אם אתה ממש זקוק לזה, אתה יכול להיכנס לפרוטוקולים הרלוונטיים של ועדת העבודה והרווחה ולנסות לראות אם זה נאמר שם. ממה שאני ראיתי, חלק מהיזמים הגיעו להסכמות עם הממשלה. יכול להיות שזה גרם ליוזמים אחרים להסיר את תמיכתם. אבל יכולות להיות הרבה סיבות אחרות.

בכל מקרה בשלב שהצעת החוק נדונה בוועדה לקראת קריאה שניה-שלישית יש שיתוף פעולה ממשי בין היוזמים בפועל, פקידי הממשלה, הייעוץ המשפטי ויו"ר הוועדה. יש יוזמים פאסיביים, שרק נתנו את תמיכתם בהצעת החוק אבל לא עובדים עליה.

לכן אולי אתה צריך להפריד בין שיתוף פעולה פורמלי, שמאפיין את שלב הנחת הצעת החוק על שולחן הכנסת, לבין העבודה בפועל על הצעת החוק, שמאפיינת את מה שקורה אחרי שהצעת החוק עברה קריאה מוקדמת או קריאה ראשונה.

לפי הזכור לי זה מתבסס על דמיון השם של הצעות החוק. @ofri יכול לאשר|להכחיש.

טרם עלתה תשובה ברורה לסוגיה החשובה הזאת. מישהו מעורכי כנסת פתוחה יכול להתייחס? לדעתי חשוב מאוד להבין את הכלי הזה, שמצד אחד הוא מאוד רלוונטי ויש לו המון יישומים, ומצד שני בלי להבין מה הרציונאל שעומד מאחוריו - אי אפשר להבין את התוכן שלו כראוי.